Steaua a inceput foarte bine jocul de astazi. A marcat repede două goluri prin centrii Mihnea Chioveanu si Petar Filipovic, insa replica oradenilor nu a intarziat. Ramiro Georgescu si Tibi Negrean au adus egalarea pe tabela de marcaj, in timp ce Roland Szabo cu o dubla si-a adus echipa in avantaj la prima pauza. În repriza a doua oaspetii, desi au ramas fara Andrei Creţu care a primit un cartonaş roşu pentru lovire, au inscris inca o data prin Ramiro Georgescu. Steaua a refacut diferenta de pe tabela prin Miroslav Randic, astfel că la jumătatea confruntării scorul a fost de 5-3 pentru echipa antrenată de Ciprian Cîmpianu.

Echilibrul s-a menţinut şi în sfertul al treilea, Steaua a înscris prin Andrei Buşilă şi Nicolae Diaconu, iar oaspeţii prin Kalman Kadar şi Ramiro Georgescu. În ultimul sfert, ros-albastrii s-au apropiat la un gol, prin reuşita slovenului Matej Nastran, dar Ghiţă Dunca şi Milos Korolija au facut ca diferenţa sa fie de trei goluri (9-6) in favoarea oradenilor. Steaua a cautat egalarea, dar nu a reuşit să înscrie decât de două ori, prin Petar Filipovic şi Nastran, fiind invinsa la un gol diferenta după ce a irosit ultimul atac al meciului.

Finala

Meciul 3

Vineri 15 mai 2015

Steaua –   8-9 (2-4, 1-1, 2-2, 3-2)

Steaua: Mihai Drăguşin,  , Nicolae  1, Chioveanu 1, Andrei Busila 1, Petar  2, Nastran Matej 2, Miroslav Randjic 1, Daniel , Alexandru , Dimitri Goanţă, Marius Florea Daniel Teohari, Pavel Popescu. Antrenor: Gelu Lisac.

CSM: Gojko , Roland Szabo 2,  1, Milos  1, Catalin Alexa, Alex Popoviciu, Adam Freundlich, Vojslav Cupic, Andrei , Dunca 1, Ramiro  3,  1, Dorin Cretu, Bogdan Cimpianu. Antrenor: Ciprian Cîmpianu.

Arbitrii: Alexandru Mustata si Ferenc Toth

Superioritati numerice: Steaua 12/ 2 si CSM Oradea 8/3

Nota: In repriza a doua, min. 4’04 Andrei Cretu a fost eliminat cu drept de inlocuire pentru joc; in repriza a patra, min. 0’42 Dimitri Goanta a fost eliminat pentru joc agresiv.

Meciul 2

9 mai 2015

– Steaua 13-8 (3-0, 4-2, 4-4, 2-2 )

Meciul 1

8 mai 2015

CSM Digi Oradea – Steaua 13-9 (2-1, 5-1, 4-2, 2-5)

Lotul campioanei Romaniei: Gojko Pijetlovic, Dorin Cretu, Mircea Furtos – portari; Szaba Roland, Tiberiu Negrean, Milos Korolja, Catalin Alexa, Alex Popoviciu, Freundlich Adam, Vojislav Cupic, Andrei Cretu, Gheorghe Dunca, Ramiro Georgescu, Kadar Kalman, Bogdan Campianu, Bogdan Remes.
Antrenor: Ciprian Campianu. Pana in semifinale echipa a fost pregatita de Dorin Costras