Echipa antrenată de Ciprian Cîmpianu a controlat jocul de la un capat la altul. Oradenii au facut un joc foarte bun in aparare primind doar doua goluri din inferioritate numerica in timp ce in atac au fructificat majoritatea actiunilor. Daca dupa primul sfert diferenta dintre cele doua echipe a fost de un singur gol (2-1) CSM a dominat clar repriza a doua reusind sa se desprinda pe tabela de marcaj la 5 goluri (7-2). Campionii au continuat jocul bun si in sfertul al treilea si au marit ecartul la 8 goluri (12-4). Replica stelistilor a venit mult prea tarziu, in repriza a patra ei reusind doar sa  reduca din diferenţă.

Cel mai bun marcator al meciului a fost sarbul Vojislav Cupic care a inscris cinci goluri pentru CSM Digi Oradea.

Finala continua sambata cu meciul al doilea programat, de la ora 13.30, tot la Oradea.