CSM Digi Oradea a castigat si al doilea meci cu Dinamo din etapa a 10-a a Superligii Naţionale. Jucatorii lui Andrei Iosep au reusit doar in prima repriza sa puna probleme reale campioanei. La finalul celor 8 minute de joc  Dinamo a fost in avantaj cu un gol (3-2). Oradeanii au accelerat jocul in a doua repriza si s-au desprins  la patru goluri pe tabela de marcaj la jumatatea meciului, in timp ce dupa sfertul al treilea au condus cu 10 goluri (3-13). Alb-rosii au reusit abia in ultima parte a meciului sa mai inscrie un gol in poarta oradeana, meciul incheiindu-se cu scorul de 16 la 4 pentru CSM. Si in acest meci, Tiberiu Negrean a fost cel mai bun marcator cu patru reusite,  în timp ce Alexandru Matei a inscris trei goluri pentru Dinamo.

Tiberiu Negrean (CSM Digi Oradea) : „Am intrat puțin relaxați, după victoria de ieri și ne-au surpins puțin. Au avut superiorități numerice la care noi nu am reușit să ne apărăm. Au avut un avantaj de 3-2, dupa care lucrurile au revenit la normal. Putem spune ca am accelerat dar noi ne-am facut jocul nostru, am respectat tactica, in special pe aparare, a functionat foarte bine si automat si pe atac am reusit sa fructificam ocaziile. Am reușit să îi demoralizăm prin golurile pe care le-am înscris, nu știu dacă asta este diferența, probabil cea reală e de 4-5 goluri”

Alexandru Matei (Dinamo) : „Din păcate adevărul crunt este că la ora actuală asta este diferența dintre cele două echipe pe care le-ați văzut azi. Este frustrantă, dar este un cumul de factori negativi care s-au adunat înainte de meciurile acestea două. Sper ca pe viitor să ne revenim și să ajungem la o diferență mai mică de valoare între noi”.

Tot astazi, Steaua a trecut inca o data la scor de Poli Cluj, cu 23 la 6. Daniel Robu  inscriind cele mai multe goluri pentru ros-albastrii (5). In cel mai echilibrat joc al rundei, AMEFA Arad a reusit sa isi ia revansa in fata echipei Rapid. Dupa ce ieri giulestenii au castigat cu 12 la 9, astazi echipa antrenata de Cristi Cosma s-a impus cu acelasi scor, 12-9. De remarcat este ca jucatorii formatiei din Arad nu au mai intrat in apa de mai bine de o luna de zile, bazinul lor fiind inchis.