In victoria care a decis soarta finalei, Tiberiu Negrean a iesit la rampa, fiind cel mai bun marcator al meciului de la Bucureşti cu sase goluri. Primele două sferturi ale intalnirii au fost foarte  echilibrate. Steaua a intrat mai bine in meci si a inscris de doua ori dar Tiberiu Negrean cu o dubla a stabilit scorul din prima repriza (2-2). Echilibrul s-a pastrat si in a doua parte, la pauza mare, scorul fiind 4 la 4. Meciul s-a decis in sfertul al treilea in care oradenii au luat un avans de trei goluri (4-7). Ros-albastrii au revenit  la 6-7, dar Ramiro Georgescu si Tiberiu Negrean au refăcut diferenta de trei goluri înaintea ultimei părţi a meciului, 6-9 pentru orădeni. Repriza a patra s-a incheiat tot la egalitate 2 la 2, scorul final al intalnirii fiind  11-8, consemnind a treia victorie din finala Superligii pentru CSM Digi Oradea, care a cucerit al optulea titlu la rând. De consemnat este si faptul ca trei dintre componentii lotului oradean Andrei Cretu, Dorin Cretu si Alex Popoviciu au imbracat tricourile de campioni din 2007 si pina in prezent.

„Este al 8-lea titlu si pentru mine. Eu si fratii Cretu am fost de la inceput in aceasta echipa. A fost greu dar este incununarea muncii noastre si speram la cat mai multe titluri. Noi am incercat sa terminam aceasta finala in trei meciuri, ne-am pregatit foarte bine si cred ca am jucat si foarte bine si cred ca s-a vazut asta”, a declarat extrema campioanei, Alex Popoviciu.

La ceremonia de premiere a campioanei Federatia Romana de Polo a acordat si doua trofee:

Cel mai tehnic jucător, premiat cu trofeul “Aurel Zahan”, a fost ales Tiberiu Negrean.

„Pot spune ca a fost cel mai bun meci al meu din acest sezon. Am incercat sa ma concentrez foarte mult inainte de joc pentru ca imi doream sa castigam acest prim meci de la Bucuresti pentru a  ne face viata mai usoara, ca sa nu mai jucam si partida de marti si un eventual decisiv.  Am inscris sase goluri in momente importante ale jocului care ne-au tinut in meci, mai ales la inceput cand am fost condusi cu 2 la 0, dar si colegii mei m-au ajutat. M-au gasit bine cu pasele, au vazut ca sunt in forma si m-au cautat pe tot parcursul meciului”, a declarat Tiberiu Negrean.

Tehnicianul formaţiei CSM Digi , Dorin Costras a fost ales cel mai bun antrenor, primind trofeul ” Constantin Vasiliu”.

„Ne-am indeplinit obiectivul dar eu cred ca se poate mai mult. Mi-as dori din tot sufletul ca din aceasta competitie lumea sa invete ca se poate trai intr-o competitie sanatoasa, cu mai multi rivali, cu mai multa competitivitate. Important este ca oamenii care ne ajuta, ma refer acum la toate cluburile, sa faca pasul inainte si sa incercam sa punem campionatul intern pe o alta treapta. O finala este faza in care stapinirea de sine, calmul, luciditatea face de multe ori ca balanta sa se incline intr-o parte sau alta. Eu cred ca a fost o finala interesanta, toate cele trei meciuri au fost in principiu, in prima parte a lor, foarte echilibrate, dar pina la urma eu cred ca pregatirea fizica si experienta jucatorilor mei si faptul ca noi inca jucam in Liga Campionilor a facut ca de aceasta data sa cistigam noi”. a spus tehnicianul oradean, Dorin Costras.

Superliga Nationala

Finala

Meciul 3, luni 28 aprilie

Steaua – CSM Digi Oradea 8-11 (2-2, 2-2, 2-5, 2-2)

Steaua: Mihai Drăgușin, Bogdan Giuclea, , Toni Barbaric 2, Pavel Popescu 1, Matej Nastran 3, Daniel Teohari, Alexandru Ghiban,  Gospodinov 1, Marius Florea, Razvan Cristescu 1. Antrenor: Ion Angelescu

CSM Oradea: Gojko Pijetlovic, Tiberiu Negrean 6, Nicolae Diaconu, Mihnea Chioveanu, Alex Popoviciu 1, Catalin Alexa,  Vojislav Cupic, Andrei Creţu, Gheorghe Dunca, Ramiro Georgescu 2, Kalman Kadar 2, Dorin Cretu, Adam Freundlich. Antrenor Dorin Costras

Superioritati numerice:  Steaua 17/5  si  CSM 8/3

Penalty-uri: Steaua 2/2  si CSM 1/1

Nota: In minutul 2’37 din repriza a doua Toni Barbaric (Steaua) a fost eliminat cu drept de inlocuire. In minutul 2’07 al aceleiasi reprize, Mihnea Chioveanu (CSM Digi Oradea) a primit fost eliminat cu drept de inlocuire. In minutul 5’27 din repriza a treia Alexandru Ghiban a fost eliminat cu drept de inlocuire.

Arbitrii: Mihnea  (-Napoca) şi Dragoş Oprea ().