CSM Digi Oradea a început cu dreptul seria jocurilor din semifinalele Superligii Naționale, dupa ce a invins pe teren propriu pe Dinamo cu 10 la 7. Campioana en-titre a dominat clar primul sfert si a condus dupa primele opt minute de joc cu 5-1.  Cu antrenorul Andrei Iosep (suspendat pentru acest meci) in tribune, Dinamo a echilibrat partida in repriza a doua insa diferenta de 4 goluri s-a pastrat la pauza mare (7-3). In a doua jumatate a intalnirii, dinamoviști au reusit sa se apropie chiar la două goluri de adversari (8-6) dar gazdele au preluat din nou controlul și s-au impus in final la trei goluri diferenta (1-0-7)

Cel de-al doilea meci al semifinalei CSM Digi Oradea-Dinamo este programat vineri, de la ora 18:45,