Romania a rezistat doar primele opt minute de joc in fata vicecampioanei europene si campioanei mondiale, la finalul primei reprize, scorul fiind egal, 2-2. Situatia s-a schimbat in sfertul al doilea. România nu a mai reusit sa inscrie decat o singură dată, prin Cosmin Radu, in schimb a primit  5 goluri (3-7). In partea a doua a jocului, echipa antrenata de Tibor Benedek a dominat clar jocul  înscrind de şapte ori, în timp ce pentru echipa noastra au punctat doar Tiberiu Negrean (in repriza a treia) şi Mihnea Gheorghe (in ultima parte). Ungaria s-a impus cu 14 la 5 si a obtinut si biletele pentru turneul final al competitiei. Inainte de ultima etapa a preliminariilor, Ungaria se afla pe primul loc cu 15 puncte la 6 puncte de a doua clasat, Grecia. Cele doua echipe vor fi adversare directe in ultimul joc din grupa, in timp ce tricolorii mai au de disputat meciul din deplasare, cu Slovacia.

„Aceasta este diferența de valoare, din păcate. Am reușit să rezistăm doar o repriză în acest joc, după care și valoarea lor și-a făcut simțită prezența. Au reușit să înscrie câteva goluri de afară, după care noi am început să-i atacăm, au reușit să dea pase la centru, au înscris și din centru”, a declarat Tiberiu Negrean, de la CSM Digi Oradea.

Romania–Ungaria 5–14 (2–2, 1–5, 1–3, 1–4)

Romania: Dragos Stoenescu, Cosmin Radu 1, Tiberiu Negrean 2, Mihnea Gheorghe 1, Bogdan Remes, Roland Szabo, Daniel Teohari, Mihnea Chioveanu, Dimitri Goanta, Ramiro Georgescu, Alexandru Ghiban 1, Alex Popoviciu, Mihai Dragusin. Antrenor Dejan Stanojevic

Ungaria: Nagy Viktor, Angyal Daniel , Salamon Ferenc 1, Erdelyi Balasz 4, Vamos Marton 3, Hosnyanszky Norbert 1, Decker Adam, Manhercz Krisztianert 1, Varga Daniel 1, Varga Denes 2, Nemet Toni 1, Harai Balazs Decker Attila. Antrenor : Tibor Benedek

Arbitrii: Christophe Van Hems si Irvan Sadekov

Delegat: Nicolae Firoiu

Superioritati numerice: Romania     si Ungaria