Szolnok a castigat meciul zilei din Champions League. Vicecampioana Ungariei a trecut la limita de Primorje, cu 12-11, dupa un meci care a avut de toate, mai ales goluri spectaculoase si rasturnari de scor. Szolnok a condus la jumatatea partidei cu 6-3, dar croatii au reintrat in joc dupa o serie de patru goluri consecutive marcate in sfertul al treilea (6-7). Gazdele au reactionat repede si au preluat din nou conducerea iar jocul a fost disputat pina la final.

In primul meci de sambata, grecii de la Olympiacos au obtinut un rezultat de egalitate in deplasare cu Brescia. Italienii au inceput foarte bine intalnirea si dupa un prim sfert echilibrat (2-2) au intrat cu un avantaj de trei goluri la pauza mare (5-2).  Grecii au recuperat un gol din diferenta in sfertul al treilea si au reusit revina in finalul partidei prin Ioannis Fountoulis. Acesta mai intii a punctat pentru 9-8, si apoi cand mai erau 26 de secunde de joc a inscris golul egalizator.

Egal a fost si la Barcelona, intre Barceloneta si  Eger,  scor 7-7. Meciul a fost echilibrat de la un capat la altul. In ultima repriza, Albert Espanol a marcat pentru 7-6 in minutul 3’18” dar campioana Ungariei a reusit sa egaleze prin Balazs Erdelyi, din om in plus, cu doar doua secunde inainte de fluierul final.

Una dintre favoritele grupei B, Jug a avut parte de un meci mult mai dificil decat se astepta la Berlin, acolo unde s-a impus doar la un gol in fata celor de la Spandau, cu 9 la 8. Campioana Germaniei a condus cu 8 la 6 inainte de ultima repriza, Jug reusind sa se impuna dupa ce a dominat ultima parte in care a punctat de trei ori prin Donud, Younger si Paulo Obradovic.

Un alt meci interesant se anunta cel de la Kragujevac dintre Radnicki si Pro Recco. Filip Filipovic s-a intors ca adversar al formatiei la care a evoluat in ultimii doi ani, perioada in care a cucerit trofeul Euro Cup si disputat finala Ligii Campionilor . Cu o echipa mult schimbata, Radnicki nu a rezistat decat in primul sfert in fata campioanei Italiei (2-2). In rest oaspetii au dominat clar partida, impunindu-se la final cu 12 la 5.

Champions League 2014-2015
Grupele principale

Prima etapa

Sambata 29 noiembrie

AN Brescia (ITA) – Olympiacos Piraeus (GRE) 9-9 (2-2, 3-0, 2-3, 2-4)

Brescia: Christian Presciutti 3, Valerio Rizzo 2, Michael Bodegas 2, Federico Pagani, Alessandro Nora.

Olympiacos: Ioannis Fountoulis 3, Blai Mallarach 2, Emmanouil Mylonakis, Evangelos Delakas, Angelos Vlachopoulos, Georgios Ntoskas.

Szolnok (HUN) – Primorje EB Rijeka (CRO) 13-12 (3-2, 3-1, 3-5, 4-4)

Szolnok: Daniel Varga 3, Norbert Madaras 2, Marton Vamos 2, Milan Aleksic 2, Zivko Gocic, Denes Varga, Gabor Kis, Stefan Mitrovic.

Primorje: Petar Muslim 4, Sandro Sukno 2, Antonio Petrovic 2, Xavi Garcia 2, Damir Buric, Andelo Setka.

Wasserfreunde Spandau Berlin (GER) – Jug CO Dubrovnik (CRO) 8-9 (2-2, 3-3, 3-1, 0-3)

Spandau: Martin Famera 3, Marko Stamm 2, Mateo Cuk, Erik Miers, Marin Restovic.

Jug: Niksa Dobud 3, Paulo Obradovic 3, Miho Boskovic, Aaron Younger, Nicolas Constantin-Bicari.

C.N. Atletic-Barceloneta (ESP) – ZF-Eger (HUN) 7-7 (1-1, 1-1, 3-3, 2-2)

Barceloneta: Balasz Sziranyi 2, Albert Español 2, Bernardo Oneto, Gonzalo Echenique, Nemanja Ubovic.

Eger: Boris Vapenski 2, Gergö Zalanki, Uros Cuckovic, Norbert Hosnyanszky, Milos Cuk, Balazs Erdelyi.

Duminica, 30 Noiembrie

VK Radnicki Kon Tiki Kragujevac (SRB) – Pro Recco (ITA) 5-12 (2-2, 2-4, 0-3, 1-3)

Radnicki: Nikola Dedovic 3, Filip Trajkovic 1, Srdjan Vuksanovic 1

Pro Recco: Aleksandar Ivovic 3, Pietro Figlioli 2, Filip Filipovic 2, Maro Jokovic 1, Dusko Pijetlovic 1, Francesco Di Fulvio 1, Andrija Prlajnovic 1, Andreea Fondelli 1.

Meci amanat: Partizan Raiffeisen Belgrade (SRB) – Galatasaray Istanbul (TUR)