Radnicki isi continua parcursul fara greseala in acest sezon de Champions League, dupa ce a a invins pe Partizan, cu 9 la 4, in prima semifinala a turnuelui de la Barcelona. La fel ca in celealte sapte confruntari din acest an Radnicki s-a dovedit a fi din nou echipa  mai buna. Formatia din Kragujevac, cu centrul Boris Zlokovic marcator a 4 goluri, a dominat jocul aproape toate cele 4 reprize. Dupa un prim sfert echilibrat Radnicki s-a distantat la doua goluri de adversari in sfertul al doilea , la jumatatea meciului scorul fiind 5 la 3. Ploaia torentiala si fulgerele au insotit partea a doua a jocului si in ciuda vremii jucatorii lui Radnicki nu au fost deloc distrasi si au continuat sa joace pina la final.

Uros Stevanovic, antrenor Radnicki

“Asa cum am declarat inainte de semifinale, noi am invins de spate ori in acest sezon pe  Partizan, in campionat, in cupa si in Liga Campionilor, dar dupa ce i-am vazut castigand in fata celor de la Pro Recco am fost un pic preocupat pentru meciul de astazi. Dar echipa a reactionat foarte bine, am controlat partida de la inceput si am aratat ca suntem mai buni.  A fost important faptul ca apararea noastra a fost foarte buna isi trebuie sa repetam acest lucru in finala.”

Dusan Mandic (Partizan)

“Ieri am aratat dce poate sa faca Partizan si poloul din Serbia. A fost ca un premiu pentru tot sezonul dupa un an intreg de munca.  Sunt mandru de echipa mea. Astazi Radnicki a fost mai buna si le urez succes in finala.”

_MG_3239

In finala Radnicki va intalni pe Barceloneta care a produs surpriza in cealalta semifinala eliminind una dintre favoritele la titlu, pe , dupa victoria cu 10 la 8. Primorje. who came up with an even surprising as stunning 10-8 victory over title favorites Primorje in the second semi-final. Daca formatia din Rijeka a inceput mai bine meciul, avand 2-0 in primele minute iar la prima pauza un avantaj de un gol (3-2). Spaniolii au reusit in primul sfert sa provoace doua eliminari la Cosmin Radu, astfel ca in partea a doua antrenorul Ivan Asić a fost nevoit sa il foloseasca mai putin in joc. In sfertul al doilea, Barceloneta a blocat foarte bine actiunile de atac ale croatilor care nu au gasit deloc solutii pentru a depasi apararea  agresiva a spaniolilor, care in schimb s-au descurcat foarte bine in atac. Barceloneta a inscris cinci goluri fara sa primeasca vreunul. un sfert al doilea. Primorje a incercat sa revina in joc dar i-a fost imposibil sa recupereze diferenta de pe tabela de marcaj, cedand partida la doua goluri diferenta. 10 la 8 pentru Barceloneta care este pentru prima data intr-o finala de Champions League.

Jesus Martin, antrenor Barceloneta

“Sunt foarte fericit, este o mare reusita pentru club sa ajunga in finala Ligii Campionilor. Maine putem castiga si oin fata celor de la Radnicki. Sunt o echipa mare, pentru noi va fi al treilea meci aici, in timp ce ei disputa doar doua jocuri, dar cred ca putem sa castigam”

Ivan Asic, antrenor Rijeka

“Nu am jucat bine situatiile de om in plus si am primit foarte multe goluri prostesti. De obicei nu ma plang de arbitraj dar astazi cateva dintre decizii au fost discutabile, dar trebuie sa revad meciul pentru a fi suta la suta sigur.  Per total insa noi nu am evoluat la nivelul nostru si de asta am pierdut astazi.”

_MG_3412

A doua zi a turneului final al Ligii ampionilor a inceput cu meciul dintre Brescia si Recco. Vicecampioana Italiei, Brescia s-a impus cu 10 la 9 si a incheiat competitia pe locul 5. In ambele echipe s-a simtit in joc dezamagirea ratarii calificarii in semifinalele Final Six, dar meciul a fost foarte echilibrat. Golul victoriei lui Brescia a venit  dupa o situatie de om in plus fructificata de Valerio Rizzo cu un minut inainte de finalul partidei.

Brescia - Recco
foto by Gabriela Arsenie

Champions League Final Six 2014
Bernat Picornell, Barcelona

Vineri 30 Mai:

Meciul pentru locurle 5/6

Pro Recco (ITA)  – AN Brescia (ITA)  9-10 (2-2, 3-0, 2-6, 2-2)

Pro Recco: Pietro Figlioli 3, Aleksandar Ivovic 3, Alex Giorgetti, Matteo Aicardi, Maro Jokovic.

Brescia: Christian Napolitano 3, Valerio Rizzo 2, Daniel Giorgi 2, Giuseppe Valentino, Ugo Crousillat, Guillermo Molina.

Semifinale

Partizan Belgrad (SRB) – Radnicki Kon Tiki Kragujevac (SRB) 4-9 (1-2, 2-3, 0-2, 1-2)

Partizan : Soro, Hilen, Mandić 2, Vico 1, Subotić, Tomašević, Ćuk, Dedović 1, Čučković, Tanasković, Stojanović, Jakšić, Rističević.

Radnički : Radić, Burić, Vuksanović 1, Korolija, Ćirković, Miličić, Ćirić 1, Basara 1, Zloković 4, F. Filipović 1, Marković 1, Đ Filipović, Popović.

C.N. Atletic-Barceloneta (ESP) – Primorje EB Rijeka (CRO) 10-8 (2-3, 5-0, 2-3, 1-2)

Atletic Barceloneta: Daniel Pinedo, Balasz Sziranyi 1, Felipe Perrone 1, Alberto Munarriz, Albert Espanol 3, Marc Minguell 1, Marc Roca 1, Gonzalo Echenique 1, Nemanja Ubovic 2, Francisco Fernandez, Ruben De Lera, Marko Petkovic, Mario Lloret. Antrenor: Jesus Martin

Primorje : Fićan, Cosmin Radu 1, Buljubašić 1, Krapić, De. Varga 2, Sukno, Muslim 1, Petrović, Da. Varga 1, Obradović, Šetka, Havijer Garsija 2, Jelovina.

Sambata, 31 Mai:

18.30: Partizan Belgrad (SRB) – Primorje EB Rijeka (CRO) finala mica

20.00: Radnicki Kon Tiki Kragujevac (SRB) – C.N. Atletic-Barceloneta (ESP) finala