Campioana Romaniei a avut un inceput bun de meci, reusind sa preia conducerea pe tabela de marcaj dupa ce gazdele au deschis scorul prin Marko Cuk. Au marcat Marko Avramovic și Tiberiu Negreanu pentru 2 la 1, dar la prima pauză tot gazdele au fost in avantaj, dupa reusitele lui Boris Popovic si apoi Srdjan Vuksanović.

Oradenii au continuat să joace bine si in al doilea sfert, si cu doua goluri consecutive, semnate de Marko Avramovic  și apoi  capitanul Gheorghe Dunca, au intors din nou rezultatul  (4: 3). Apararea a functionat foarte bine iar  interventiile  portarului Gojko Pijetlovic au tinut echipa in meci. Radnicki a inscris în al doilea sfert abia dupa sapte minute prin Nikola Dedović  care a egalat si, cu doar două secunde înainte de pauza mare, Ivan Basara si-a adus echipa în avantaj 5: 4.

In repriza a treia, gazdele au marcat trei goluri consecutive prin Dusan Markovic, Srdjan Vuksanović și Milos Milicic, si au luat un avans considerabil de patru goluri (8: 4), Seria a fost intrerupta doar de reusita lui Tiberiu Negrean. In ultimul sfert Radnicki a ajuns chiar la sase lungimi de oradeni. Vuksanović, Aleksandar Ciric și Filip Trajkovic au punctat pentru (11: 5). Si din nou Tibi Negrean a fost cel care a marcat pentru formatia oradeana, de data aceasta de doua ori. Dar Nikola Dedović si  Joseph Vrlic au readus gazdele la „plus șase” (13: 7). Scorul final a fost stabilit de Alex Popoviciu, care a transformat un penalty.  Cel mai eficient om de la gazde a fost Srdjan Vuksanoviæ cu trei goluri, în timp ce pentru CSM Digi Oradea cele mai multe goluri au fost inscrise de Tiberiu Negredan (4). Revansa este programata peste două săptămâni la Oradea.

RADNIČKI KON TIKI – CSM Digi Oradea  13-8 (3-2, 2-2, 3-1, 5-3)

RADNIČKI KON TIKI: Zdravko Radic, Filip Trajkovic 1, Boris Popovic 1, Dusan Markovic 1, Milos Milicic 1, Josip Vrlic 1, Aleksandar Ciric 1, Ivan Basara 1, Srdjan Vuksanovic 3, Nikola Dedovic 2, Marko Cuk 1, Marko Petkovic, Stefan Zivojinovic. Antrenor: Uros Stevanović

CSM : Gojko Pijetlovic, Marko Avramovic 2, Tiberiu  4, Milos Korolija, Catalin Alexa, Alex Popoviciu 1 (pen), Roland Szabo, Vojislav Cupic, Andrei Cretu, Gheorghe Dunca 1, Ramiro Georgescu, Kalman Kadar, Dorin Cretu. Antrenor: Dorin Costras

Arbitrii: SCHWARTZ Matan (ISR) si TOYGARLI Haldun (TUR)

Delegat Len: Jacques RACINE (SUI)