Inceputul meciului a fost echilibrat. Dupa trei minute de joc, Romania a deschis scorul prin Ramiro Georgescu. Slovacia a egalat, dar tricolorii au reusit sa marcheze din nou la urmatorul atac, prin Ghiban, si au incheiat repriza in avantaj (1-2). Tot jucatorii lui Dejan Stanojevic au inscris primii in sfertul al doilea, si tot prin Ramiro Georgescu, din superioritate numerica. Au urmat insa aproape 5 minute si jumatate fara gol inscris de echipa noastra care s-a vazut mai intai egalata si apoi condusa pe tabela de marcaj (4-3). Cosmin Radu a inscris al doilea gol al tricolorilor din repriza secunda dar Slovacia a punctat din nou si a pastrat avansul pana la pauza mare (5-4). In repriza a treia, gazdele reusesc sa se distanteaza la doua goluri de tricolori (6-4 si 7-5) si controleaza jocul pana spre final, cand, cu 1’10 inainte de pauza, Roland Szabo aduce egalarea pentru Romania. Ultima parte a intalnirii a apartinut jucatorilor nostrii. Alex Popoviciu a adus echipa in avantaj iar Tiberiu Negrean a marit diferenta, ultimul  gol al meciului, inscris de slovaci cu 6 secunde inainte de fluierul final, neputand schimba soarta partidei. Romania a castigat cu 9 la 8 si a terminat grupa A pe locul trei, cu 5 puncte. In celalalt meci al grupei, Ungaria a invins Grecia cu 12 la 11 si de pe primul loc s-a calificat la turneul final al competitiei.

Slovacia – Romania 8-9 (1-2, 4-2, 2-3, 1-2)

Slovacia: Michal Gogola, Tomáš Hoferica – Martin Faměra 2, Juraj Zaťovič 1, Michal Kratochvíl, Lukáš Ďurík 2, Samuel Baláž, Lukáš Seman, Tomáš Bielik 1, Marek Tkáč, Andrej Zareva, Martin Kolárik 1, Tomáš Bruder 1. Antrenor: Antonio Esteller

Romania: Dragos Stoenescu, Cosmin Radu 1, Tiberiu Negrean 2, Nicolae Oanta, Ionut Vranceanu, Roland Szabo 1, Andrei Prioteasa, Mihnea Chioveanu, Dimitri Goanta, Ramiro Georgescu 3,  1, Alex Popoviciu 1, Mihai . Antrenor: Dejan Stanojevic

Superioritati numerice:  Slovacia 10/4 si Romania  7/3

Arbitrii: Stefano Pinato (ITA) si  Stanko Ivanovski ( MNE )