CN Terrassa se mentine pe primul loc in clasament dupa victoria obtinuta acasa in fata  celor de la Real Canoe NC-Isostar (8-3). Echipa lui Nart Dani era obligata sa castige toate cele trei puncte după ce a fost invinsa weekend-ul trecut in derby-ul regional de CN Sabadell. Cu două etape inainte de finalul sezonului regulat, Terrassa isi pastreaza astfel avansul de un puncte fata de Barceloneta.

Campioana en-titre a obtinut o victorie confortabilă la Pamplona in fata formatiei Navarra. Barceloneta a condus inca din primul sfert cu 6 la 1, diferenta fiind greu de recuperat de echipa gazda. Avantajul a crescut la 10 goluri pentru oaspeti dupa al treilea sfert (4-14), iar echipa lui Manuel Silvestre a recuperat pana la finalul meciului un singur gol. Scor final 7-16.

Tot in runda a 20-a, Sabadell a invins pe teren propriu pe CN Poble Nou Enginyers. cu 16-12, asigurandu-si  locul al treilea. Intr-un alt meci, Mataro Quadis a reusit o victorie importanta pe terenul celor de la Sant Andreu, impunandu-se la limita, scor 11-12.  Si Catalunya a obtinut trei puncte importante in meciul de acasa cu Mediterrani, de care a trecut cu 11-5.