Cu trei etape inainte de finalul sezonului regulat, Terrassa a primit vizita ocupantei locului secund din campionat, Mataro Quadis, formatie pe care a invins-o clar, cu 13-5. Internationalul Ricard Alarcon, cu 4 reusite, a fost cel mai bun marcator de la Terrassa, echipa care in urma acestei victorii a trecut pe locul secund in clasament. Dupa un prim sfert echilibrat, gazdele au preluat conducerea jocului, si la pauza mare aveau doua goluri in fata (5-3). A doua jumatate a fost dominata clar de Terrassa, ultimele doua reprize fiind castigate cu acelasi scor (4-1). Intr-un alt meci, Mediterrani a cedat in deplasare la Barceloneta cu 19 la 11, dar ramine pe locul 4, avind 5 puncte avans fata de urmatoarea clasata, Sant Andreu, care a trecut, sambata, cu 8 la 6 de Real Canoe.

hand

Rezultatele din runda a 19-a a campionatului Spaniei:

Sambata 29 martie

C.N. Atletic-Barceloneta – C.E. Mediterrani 19-11 (6-4, 5-3, 4-1, 4-3)

Barceloneta: Español 5, Munarriz 3, Tahull 2, Ruben de Lera 2, Montpeat, Cabanas, Marc Roca, Echenique, Ubovic, Fernandez, Petkovic.

Mediterrani scorers: Daniel Gonzalez 4, Roc Ferrer 2,  Aguiran 2, Pol Hodaly 2, Jose Rodriguez.

C.N. Sabadell – C.D. Waterpolo Navarra 8-7 (2-3, 0-1, 3-2, 3-1)

Sabadell: Carlos Sanchez 2, Gonzalo Lopez-Escribano 2, Marc Soler, Vicente Matoso, Borja Fenoy, Jorge Millan.

Navarra: Julen Artola 3, Daniel Lawrence 2, Asier Esteban, Jaime Arriazu.

C.N. Barcelona – C.N. Helios 13-10 (3-1, 4-1, 4-3, 2-5)

Barcelona: Santiago Bofill 4, Pau Segurana 2, Alfons Canovas 2, Miguel de Toro 2, Enric Tardio, Miguel Gasulla, Victor Flores.

Helios: Matthew Small 6, Alcher Gamon, Jose Luis Lopez, Jaime J. Peiro, Joshua Brown.

A.R. Concepcion-CDAD Lineal – C.N. Catalunya 5-7 (2-3, 0-3, 0-0, 3-1)

Concepcion: Eugenio de Grado 2, Miguel Cagigal 2, Marcos Sanchez.

Catalunya: Mate Balatoni 5, Francesc Sucarrats, Marc Larumbe.

C.N. Sant Andreu – Real Canoe N.C. – Isostar 8-6 (1-2, 2-1, 3-2, 2-1)

Sant Andreu: Daniel Hernandez 4, Javier Gorria, Sergi Trilles, Erik Brugë, Tomas Bruder.

Real Canoe: Rafael Fernandez, David Acosta, Alberto Barroso, Albaro Romero, Mario Garcia, Jose Javier Bustos.

C.N. Terrassa – C.N. Mataro Quadis 13-5 (2-2, 3-1, 4-1, 4-1)

Terrassa: Ricard Alarcon 4, Jordi Perez 3, Sergi Mora 2, Xavier Serra, Oscar Carrillo, Abraham Alcaide, Ivan Gallego.