Szeged si Honved au deschis runda cu intalnirea directa. Formatia din Budapesta a inceput mai bine partida si a condus cu 3 la 1 dupa prima repriza, gazdele reusind sa treaca la conducere pe tabela de marcaj pina la pauza mare (5-4).  Croatul Aljosa Kunac a inscris din nou pentru Szeged in sfertul al treilea, in timp ce Barnabás Steinmetz a readus-o pe Honvéd la un gol de adversari. La inceputul ultimei reprize, Sándor Illés a marcat golul egalizator pentru Honvéd dar Szeged a preluat din nou conducerea dupa reusita lui Márton Tóth, care a stabilit si scorul final (7-6). Campioana en-titre, Eger, a primit vizita celor de la Debrecen.  Formatia lui Norbert Dabrowski s-a impus cu 11 la 9 si ramine pe locul secund in clasament, loc pe care va incheia probabil si sezonul regulat, urmind sa joace in semifinalele play-offui cu Honvéd sau  Szeged  Runda a adus si primul punct in acest sezon pentru YBL Waterpolo Club, formatie care a terminat la egalitate 12 la 12 in deplasare la KSI.Valdor Szentes a reusit o surpriza castigand la Pécs in fata celor de PVSK. Gazdele au inceput meciul cu un 4 la 3 dupa primul sfert, dar Szentes a preluat conducerea pina la  pauza mare si a dominat jocul pina la final. Márton Nagy, Gyula Kiss si Kolarik Martin au inscris cate trei goluri fiecare pentru Szentes. Liderul campionatului, Szolnok a facut deplasarea la  Budapesta pentru meciul cu OSC, in care s-a impus cu 15 la 12. Echipa antrenata de Istvan Kovacs a condus cu 4 goluri in prima jumatate insa gazdele au redus la un gol diferenta pina la pauza mare (7-8). Ba chiar, in sfertul trei, Gábor Suti a inscris golul de 8-8. Jucatorii lui Szolnok au refacut insa diferenta de patru goluri, si si-au asigurat practic victoria, chiar daca OSC a continut sa lupte. Liderul clasamentului golgheterilor, Stefan Mitrovic,  a fost din nou in forma, si a inscris in acest joc cinci goluri, ajungind la cota 72.