Ros-albastrii s-au calificat în ultimul act al competitiei de la Brasov. după ce au eliminat deţinătoarea trofeului, CSM Digi Oradea. Jucatorii lui Ion Angelescu au început foarte bine partida si au condus cu 3 la 1 dupa primul sfert. Pana la jumatatea meciului campioana s-a apropiat la un singur gol de adversari, scor 5-6 si chiar a reusit sa egaleze situatia pe tabela de marcaj la reluarea jocului, prin Alex Popoviciu. A fost de altfel singurul moment care a readus speranţa în tabăra orădenilor, pentru ca steliştii au preluat din nou controlul şi s-au distantat  la trei goluri in ultimul sfert. Echipa din Ghencea a pastrat avantajul pana la final, s-a impus cu 11 la 8 si a facut pasul in finala. Steaua are acum ocazia de a cucerit primul trofeu după o pauză de 6 ani.

CSM Digi Oradea – Steaua 8-11 (1-3, 4-3, 1-2, 2-3)

CSM: Gojko Pijetlovic, Roland Szabo 1, Tiberiu Negrean 4, Catalin Alexa, Alex Popoviciu 1, Adam Freundlich, Vojslav Cupic 1, Andrei Cretu, Gheorghe Dunca, Ramiro Georgescu, Kalman Kadar 1, Dorin Cretu, Bogdan Cimpianu. Antrenor: Dorin Costras.

Steaua: Mihai Drăguşin, Bogdan Giuclea, Mihnea  1, Nicolae  2, Mihnea Chioveanu 1, Petar Filipovic 1, Nastran Matej, Miroslav Randjic 2, Daniel  1, Alexandru  2, Dimitri Goanţă, Marius Florea, Daniel Teohari 1. Antrenor: Ionuţ

Arbitrii: Mihnea Alexandrescu si Dragos Oprea

Superioritati numerice: CSM 13/5  si Steaua 11/2

Cea de-a doua semifinală le-a adus faţă în faţă pe Dinamo si Sportul Corona. Alb rosii au reusit sa joaca de la egal la egal cu gazdele turneului doar in prima jumatate a meciului, scorul la pauza mare fiind 2-2. In urmatoarele sferturi studenţii s-au dezlănţuit si au punctat de cinci ori, fără să mai primească vreun gol, scor final 7 la 2 pentru Sportul. Zdravko Delas si Nicolae Oanta au marcat cate doua goluri fiecare pentru Sportul, in timp ce ambele goluri ale dinamovistilor au fost semnate de Andrei Georgescu.

In finala de maine, Sportul se va reantalni cu Steaua, dupa ce ieri in ultimul meci din grupe a invins-o la limita cu 9 la 8

Sportul Corona – Dinamo 7-2 (1-1, 2-2, 0-2, 0-2)

Dinamo: , Tudor Neagu, Adrian Enescu, Andrei Prioteasa, James Ciaran, Ionut Vranceanu, Alex , Demeter , Alex Sfarle, Marian Constantin, Andrei  2, Ion Necsulescu, Berttini, Alex Simion. Antrenor: Andrei

Sportul: Marius Tic, Hrvoje Benic 1, Zdravko Delas 2, Codrin Cotrau, Iulian Radoi, Dragomirescu, Pandelea, Catalin Stan, Nicolae Oanta 2, Adrian Stan, Radu Gospodinov 1, Razvan Moraru, Josip Jerkovic, Edy Andrei 1. Antrenor: Aurelian Georgescu

Arbitrii: Mihai Balanescu si Adrian Alexandrescu

Superioritati numerice: Sportul 12/4   si Dinamo 8/1

Penalty-uri: Sportul 1/1 si Dinamo –

Finala Cupei Romaniei se joaca maine de la ora 12:00.