Stelistii au deschis scorul primii prin Nicolae Diaconu, dar Sportul a preluat apoi initiativa si a condus ostilitatile aproape tot meciul. Studentii au avut 3 la 1 la finalul primei reprize si 4 la 2 la pauza mare. Jucatorii lui Aurelian Georgescu au avut chiar un avantaj de trei goluri pe tabela de marcaj la jumatatea sfertului al treilea (6-3) insa Steaua a revenit fantastic şi a egalat inainte de ultima pauza prin reusita lui Petar Filipovic si dubla lui Mihnea Gheorghe. In ultima parte, Benic si Cotrau au adus-o din nou pe Sportul in avantaj dar ros-albastrii au recuperat inca o data diferenta prin Teohari si sarbul Petar Filipovic, care cu al treilea sau gol a trimis meciul la loviturile de departajare. La finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost 8-8.  Cel mai bun marcator a fost croatul Hrvoje Benic de la Sportul, care a inscris  cinci din cele opt goluri ale echipei sale. Acelaşi Benic avea insa să rateze unul dintre penalty-uri, sutul sau fiind parat de portarul Mihai Dragusin. Pentru Steaua au transformat Miroslav Randic, Petar Filipovic, Mihnea Chioveanu, Daniel Robu și Daniel Teohari, iar pentru Sportul au înscris Josip Jerkovic, Codrin Cotrău, Radu Gospodinov și Iulian Rădoi.

Steaua a cucerit al șaptelea trofeu al Cupei României, dupa o pauza de sase ani de ani.

Fiuala Cupei Romaniei – Brasov

Duminica 29 martie

Steaua – Sportul Corona  13-12   (1-3, 1-1, 4-2, 2-2; 5-4)

Steaua: Mihai Drăguşin, Bogdan Giuclea, Mihnea  2, Nicolae  1, Mihnea Chioveanu, Petar Filipovic 3 ( 1 pen), Nastran Matej, Miroslav Randjic, Daniel , Alexandru , Dimitri Goanţă, Marius Florea, Daniel Teohari 2. Antrenor: Ionuţ

Sportul: Marius Tic, Hrvoje Benic 5, Zdravko Delas, Codrin Cotrau 1, Iulian Radoi, Dragomirescu, Pandelea, Catalin Stan, Nicolae Oanta 1, Adrian Stan, Radu Gospodinov, Razvan Moraru, Josip Jerkovic 1, Edy Andrei. Antrenor: Aurelian Georgescu

Arbitrii: Radu Matache si Adrian Alexandrescu

Superioritati numerice: Steaua 10/3 si Sportul 12 /6

Penalty-uri: Steaua 1/1

Loviturile de departajare: Jekovic (Sp) 8-9, Randjic (St) 9-9, Cotrau (Sp) 9-10, Filipovic (St) 10-10, Gospodinov (Sp) 10-11; Chioveanu (St) 11-11; Benic (Sp) ratat; Robu (St) 12-11; Radoi (Sp) 12-12; Teohari (St) 13-12.