Sportul Studentesc a condus o singura data pe tabela de marcaj, chiar la inceputul meciului, cand a deschis scorul prin Cătălin Stan, dar „roş-albaștrii” au preluat conducerea la prima pauza (2-1) si nu au mai cedat-o pina la finalul meciului.   La pauza mare, diferența era de trei goluri în favoarea Stelei (5-2), care a marit avantajul in partea a doua a meciului.  In ultimul sfert jucatorii lui Ion Angelescu au înscris de șase ori fără să primească vreun gol. Ros-albastrii o vor întâlni în finală pe CSM Digi Oradea, câștigătoarea ultimelor șapte ediţii de campionat. Ultimul act al Superligii  se va disputa după sistemul ”trei din cinci”, cu primele două jocuri la Oradea (15 şi 16 aprilie). Următoarele două partide vor fi găzduite de Steaua, in timp ce meciul decisiv (al cincilea), va fi organizat de CSM.