La nici o saptamana dupa finala Cupei Romaniei castigata de ros-albastrii la penalty-uri, Steaua si Sportul s-au reintalnit astazi in primul joc din semifinala Superligii Nationale. Jucatorii lui Ionut Angelescu au controlat de la un capat la altul intalnirea. Au deschis scorul prin Dimitri Goanță, fiind de altfel singurul gol marcat in prima repriza, iar in sfertul al doilea au avut avantaj si de patru goluri (4-0) pe tabela de marcaj, scorul la pauza mare fiind 5-2 gratie dublei lui Edy Andrei. La reluarea jocului, „studentii” au reusit sa se apropie chiar la un gol de adversari (5-4). Gazdele au reactionat insa imediat si s-au desprins din nou prin reusitele lui Daniel Teohari (dubla) si Miroslav Randjic, pastrand diferenta de trei goluri inainte de ultima repriza (8-5). Stelistii au dominat si ultimele opt minute de joc obtinind primul succes in semifinalele din play-offul Superligii Nationale. Meciul doi se joaca mâine, tot de la ora 13.00, la bazinul  din Complexul Ghencea. Semifinalele se joaca dupa sistemul cel mai bun din cinci partide.

Fiuala Cupei Romaniei – Brasov

Vineri 3 aprilie

Steaua – Sportul Corona  11-7 (1-0, 4-2, 3-3, 3-2)

Steaua: Mihai Drăguşin, Bogdan Giuclea, Mihnea  1, Nicolae , Mihnea Chioveanu, Andrei Busila, Petar Filipovic 2 ( 1 pen), Nastran Matej, Miroslav Randjic 2, Daniel , Alexandru  1, Dimitri Goanţă 2, Marius Florea, Daniel Teohari 3. Antrenor: Ionuţ

Sportul: Marius Tic, Hrvoje Benic 2, Vlad Georgescu, Zdravko Delas 1, Codrin Cotrau, Iulian Radoi, Dragos Pandelea, Catalin Stan, Nicolae Oanta, Adrian Stan, Radu Gospodinov, Razvan Moraru, Josip Jerkovic 1, Edy Andrei 3. Antrenor: Aurelian Georgescu

Arbitrii: Radu Matache si Mihai Balanescu

Superioritati numerice: Steaua 7/3 si Sportul 9 /2

Penalty-uri: Steaua 2/1 si Sportul 1/0

Nota: in repriza a 4-a (min 3’57”) centrul Zdravko Delas de la Sportul a primit cartonasul rosu pentru joc agresiv.