Sportul a deschis scorul prin capitanul Edy Andrei, alb-rosii egalind la jumatatea reprizei prin Szilard Demeter. In sfertul al doilea dupa sase minute fara gol marcat, Alexandru Matei l-a invins pe portarul Razvan Moraru din superioritate numerica. Finalul reprizei a fost insa al studentilor, care intr-ul singur minut au preluat conducerea pe tabela de marcaj, dupa reusitele lui Zdravko Delas si Pandelea (2-3).  La reluarea jocului, Alexandru Matei inscrie pentru 3 la 3, tot dintr-un om in plus, dupa care din nou sase minute tabela a ramas neschimbata. Cu un minut inainte de pauza centrul croat Zdravko Dekas, la a 5-a superioritate numerica a reprizei, a punctat pentru Sportul (3-4). In ultima parte, Dinamo e egalat prin Szilard Demeter in minutul 5’17, iar tabela a ramas neschimbata pina la finalul timpului regulamentar. Au urmat loviturile de departajare, jucatorii lui Aurelian Georgescu reusind sa inscrie 4 din cele 5 lovituri, in timp ce poloistii de la Dinamo  au ratat doua din penalty-uri. Sportul se impune cu 8 la 6 si trimite finala mica in decisiv. Meciul 5 al finalei dintre Sportul  si Dinamo este programat miercuri, de la ora 19.00, tot la piscina Floreasca din Capitala.

Superliga Nationala

Finala mica

Meciul 1 – 15.04  Sportul – Dinamo 6-9 (0-2, 2-3, 2-3, 2-1)

Meciul 2 – 16.04 Sportul – Dinamo 4-3 (0-1, 1-1, 1-1, 2-0)

Meciul 3 – 26.04 Dinamo – Sportul 10-8 (1-1, 2-3, 5-3, 2-1)

Meciul 4

Dinamo – Sportul 6-8 (1-1, 1-2, 1-1, 1-0; 2-4)

Dinamo: , Traian Orzoiu, Adrian Enescu, Andrei Prioteasa, Andrei Iosep, Ion Vrânceanu,  3 (1 pen), Szilard Demeter 2, Petru Ianc, Tudor Neagu, Ion Necsulescu 1 (pen), Marius Tic, Alexandru Simion. Antrenor: Robert Fierășteanu

Sportul Studentesc: Catalin Vochin, Anghel Ion, Piotr Markoci 1 (pen),  Zdravko Delas 3 ( 1 pen), Ciobanu Eduard, Vlad , Dragos Pandelea 1, Cătălin Stan, Nicolae Oanță, Adrian Stan 1 (1pen), Iulian Rădoi 1 (pen), Răzvan Moraru, Edward Andrei 1. Antrenor: Aurelian Georgescu

Penalty-uri: Piotr Markoci (4-5), Andrei Iosep (ratat), Zdravko Delas (4-6), Alexandru Matei (5-6), Iulian Radoi (5-7), Szilard Demeter (ratat), Edwuard Andre (ratat), Ion Necsulescu (6-7), Adrian Stan (6-8).

Arbitrii: Manuel Manea si Mihai Balanescu

Superioritati numerice: Dinamo 10/3  si Sportul 13/1

Penalty-uri: Dinamo –  si Sportul –