In meciul 4 al finalei pentru locurile 5-6, disputat in aceasta dimineata la Arad, Amefa s-a impus dupa un joc in care s-au marcat nu mai putin de 45 de goluri. Gazdele au invins pe Crisul Oradea la penaltyuri cu 23 la 22, dupa ce la finalul timpului reglamentar de joc scorul a fost egal 13-13.

Partida a inceput bine pentru gazde care dupa primul sfert conduceau cu doua goluri (4-2). Crisul a revenit insa in sfertul al doilea si dupa o dubla a lui Roland Szabo a preluat conducerea la jumatatea meciului (7-8). Amefa a fortat in repriza a treia, a inscris de patru ori si a primit doar doua goluri, astfel ca inainte de ultima parte a meciului gazdele erau cele care conduceau  pe tabela de marcaj (11-10). Echilibrul s-a pastrat pina la finalul reprizei a patra. Cu 29 de secunde inainte de fluierul final Vancsik a inscris pentru 13 la 12, dar cand mai erau 14 secunde din meci, Sfarle inscrie golul care trimite partida la penalty-uri. Dupa prima serie de 5 lovituri de departajare, scorul a fost tot egal, 4-4, la fel si dupa a doua (9-9). Alex Baltean a inceput a treia serie de penaltyuri si a inscris pentru 10 la 9, in schimb Bogdan Paleacu  nu a mai reusit sa puncteze pentru Crisul astfel ca Amefa a terminat meciul invingatoare, cu scorul de 23 la 22.

Finala pentru locurile 5/6

Meciul 1, 15.o4 Crisul Oradea – Amefa 12-3 (4-0, 2-0, 1-2, 5-1)

Meciul 2, 16.04  Crisul Oradea – Amefa 11-12 (4-4, 3-4, 4-2, 0-2)

Meciul 3, 26.04 Amefa – Crisul Oradea 12-11 (2-4, 4-0, 5-3, 1-4)

Meciul 4, duminica 27 aprilie

Amefa – Crisul Oradea 23 – 22 (4-2, 3-6,4-2, 2-3,10-9)

Amefa: Cătălin Hodăgeu, Levente Vancsik 5 (3 pen), Alex Băltean 7 (3 pen), Ronald  1 (pen), Alex Fericean, Richard Huber 3 (2 pen), ,  Claudiu Grama 2, Bogdan Laza 1 pen,  Z. Szabadai, Robert Gergelyfi 4 (2 pen), Sergiu Fînață, Secheli. Antrenor: Cristi Cozma

Crișul Lancetti Oradea: Mircea Furtoș, Victor Covats 1, Antonio Alexandrescu, Remus Barbu 1, Istvan Szabo 5 (3 pen), Bogdan Remes, Alexandru Sfârle 3 (2 pen), Roland Szabo 4 (2 pen), Bogdan  3 (2 pen),  Claudiu Alb, Cristopher Oros 5 (2 pen), D. Maior. Antrenor Eugen Băjenaru

Penalty-uri: Alex Baltean (14-13), Bogdan Paleacu (14-14), Robert Ganergelyfi (15-14), Istvan Szabo (ratat), Richard Huber (16-14), Alexandru Sfârle (16-15), Bogdan Laza (ratat), Roland Szabo (16-16), Levente Vancsik (17-16), Cristopher Oros (17-17); Alex Baltean (18-17), Bogdan Paleacu (18-18), Robert Gergelyfi (19-18), Istvan Szabo (19-19), Richard Huber (20-19), Alexandru Sfârle (20-20), Bogdan Laza (21-20), Roland Szabo (21-21), Levente Vancsik (22-21), Cristopher Oros (22-22); Alex Baltean (23-22), Bpgdan paleacu (ratat).

Arbitrii: Mihnea Alexandrescu si Mischian

Superioritati numerice: Amefa  1/1   si Crisul 6/4

Penalty-uri: Amefa 2/2    si Crisul 3 /2