Fără centrul croat Zdravko Delas in apa (suspendat după primul meci), Sportul Studenţesc a reusit sa se impuna astazi in Ghencea. Sportul a inceput mai bine partida si a condus dupa primul sfert cu 1 la 0 prin reusita juniorului Vlad Georgescu. Sfertul al doilea a fost dominat de ros-albastrii care, desi au ramas fara centrul Mihnea Chioveanu, eliminat, au punctat de patru ori primind in schimb un singur gol. La pauza mare, Steaua a condus cu 4 la 2. Jucatorii lui Ionut Angelescu au continuat sa conduca si dupa repriza a treia, cand au avut un gol avantaj pe tabela de marcaj (5-4). De remarcat este faptul ca in primele trei reprize niciuna dintre echipe nu a reusit sa fructifice situatiile de om in plus. Sportul avea insa sa controleze ultima parte a meciului. Cu trei goluri consecutive, marcate de Benic (dubla) si Radoi si cu o aparare foarte bune,  „studentii” s-au desprins la doua goluri pe tabela de marcaj. Gazdele nu abandonat lupta si au reusit sa egaleze prin golurile semnate de Robu si  sârbul Randjic. Cu 37 de secunde inainte de fluierul final, Sportul a preluat din nou conducerea, prin reusita lui Oanță, din superioritate numerica, in timp ce, cand mai erau 13 secunde de joc, Iulian Rădoi a stabilit scorul final, 9-7 pentru Sportul Studentesc. Semifinala va continua cu alte doua meciuri programate la Brașov.

Hrvoje Benic (Sportul Corona) : Am vrut foarte mult sa castgam astazi, mai ales dupa ce Delas a fost eliminat in meciul de ieri. Am vrut sa castigam si pentru el. Am avut clar mai multa dorinta in jocul de astazi decat Steaua. Nu se poate spune ca este o surpriza acest rezultat deoarece si in Cupa am aratat ca putem juca foarte bine si castiga in fata Stelei. Am fost o adevarata echipa astazi.”

Steaua – Sportul Corona  7-9 (0-1, 4-1, 1-2, 2-5)

Steaua: Mihai Drăguşin, Bogdan Giuclea, Mihnea , Nicolae , Mihnea , Andrei Busila 1, Petar Filipovic 1, Nastran Matej, Miroslav Randjic 2, Daniel  1, Alexandru , Dimitri Goanţă, Marius Florea, Daniel Teohari 2. Antrenor: Ionuţ

Sportul: Marius Tic, Hrvoje Benic 3, Vlad  1, Zdravko Delas suspendat, Codrin Cotrau, Iulian Radoi 2, Dragos Pandelea, Catalin Stan, Nicolae Oanta 1, Adrian Stan, , Razvan Moraru, Josip Jerkovic 2, Edy Andrei. Antrenor: Aurelian Georgescu

Arbitrii: Radu  si Mihai Balanescu

Superioritati numerice: Steaua 12/1 si Sportul 11 /2

Nota: in repriza a 2-a (min 5’58”) centrul Mihnea Chioveanu de la Steaua a primit cartonasul rosu.