Partizan si Spandau au deschis seria meciurilor din runda a 6-a a Ligii Campionilor. Tanara echipa pregatita de Vladimir Vujasinovic si-a luat revansa pentru esecul din runda trecuta, cand a fost invinsa la Berlin, si s-a impus pe teren propriu cu 8 la 6. A fost al doilea succes pentru formatia din Belgrad in grupa B. Decisiv in obtinerea victoriei a fost sfertul al treilea in care Partizan a punctat de trei ori fara sa primeasca gol.

In grupa A, ZF-Eger a obtinut, pe teren propriu, un succes important in fata vice-campioanei Serbiei, Radnicki, scor 7-6. Partida a fost echilibrata in primele trei reprize (3-3), ultimele opt minute de joc inclinand balanta in favoarea gazdelor. Cu cele trei puncte castigate, campioana Ungariei se mentine pe locul doi in clasament cu 10 puncte, la opt pasi in urma liderului Pro Recco, care a ramas singura echipa neinvinsa in preliminariile Ligii Campionilor. Campioana Italiei nu a avut insa deloc un meci usor cu rivala Brescia de care a trecut in deplasare la un singur gol, scor 5-6. Inainte de ultima repriza gazdele au condus cu 4 la 3, recco reusind sa intoarca rezultatul in ultima repriza. Aleksandar Ivovic a fost cel mai bun om al meciului, el inscriind 4 din cele 6 goluri ale echipei antrenate de Igor Milanovic.

Tot in grupa A, detinatoarea trofeului, Barceloneta a invins din nou pe  Olympiacos, de data aceasta pe teren propriu, cu 12 la 8, si a trecut acum pe locul trei.

Unul dintre meciurile care a atras atentia in runda de miercuri s-a jucat la Dubrovnik. Jug, cu noul antrenor Vjekoslav Kobescak pe bnca tehnica, a reusit sa castige in fata campioanei, Primorje, cu 9-6 si s-a instalat pe primul loc in grupa B. Echipa lui Cosmin Radu a inceput bine partida, conducand dupa primul sfert cu 3 la 2, insa a gazdele au preluat controlul in urmatoarele trei sferturi. Miho Boskovic si Nikola Janovic au fost cei mai buni marcatori de la Jug, in timp ce pentru Primorje, Cosmin Radu si Sandro Sukno au inscris cate doua goluri fiecare.

Meciul cu cele mai multe goluri s-a disputat la Istanbul, acolo unde  Szolnok a trecut cu 17 al 12 de Galatasaray. Szolnok a adunat 15 puncte in grupa B fiind la egalitate cu liderul Jug.

Champions League 2014-2015
Runda preliminara

Etapa a 6-a
Miercuri, 4 Martie:

Partizan Raiffeisen Belgrad (SRB) – Wasserfreunde Spandau Berlin (GER) 8-6 (2-2, 2-1, 3-0, 1-3)
Partizan: Dusan Mandic 2, Gavril Subotic 2, Ognjen Stojanovic 2, Djordje Lazic, Drasko Gogov.

Spandau: Erik Miers 2, Mateo Cuk, Maurice Jüngling, Marko Stamm, Marin Restovic.

ZF-Eger (HUN) – VK Radnicki Kragujevac (SRB) 7-6 (1-1, 1-2, 1-0, 4-3)

Eger: Balazs Erdelyi 2, Uros Cuckovic, Balint Lorincz, Milos Cuk, Marton Szivos, Boris Vapenski.

Radnicki: Josip Vrlic, Aleksandar Ciric, Ivan Basara, Nikola Dedovic, Marko Cuk, Marko Petkovic.

Jug CO Dubrovnik (CRO) – Primorje EB Rijeka (CRO) 9-6 (2-3, 2-0, 3-1, 2-2)

Jug: Miho Boskovic 3, Nikola Janovic 3, Aaron Younger, Nicolas Constantin-Bicari, Paulo Obradovic.

Primorje: Cosmin Radu 2, Sandro Sukno 2, Petar Muslim, Xavi Garcia.

C.N. Atletic-Barceloneta (ESP) – Olympiacos Pireu (GRE) 12-8 (2-2, 3-3, 3-2, 4-1)

Barceloneta: Felipe Perrone 3, Albert Español 3, Francisco Fernandez 2, Marc Roca, Gonzalo Echenique, Nemanja Ubovic, Roger Tahull.

Olympiacos: Angelos Vlachopoulos 2, Ioannis Fountoulis 2, Georgios Ntoskas 2, Christodoulos Kolomvos, Blai Mallarach.

Galatasaray Istanbul (TUR) – Szolnoki VSK (HUN) 12-17 (2-5, 4-5, 3-2, 3-5)

Galatasaray: Mladjan Janovic 3, Slobodan Nikic 3, Nikola Vukcevic 2, Srdjan Aksentijevic 2, Berk Biyik, Mihajlo Korolija.

Szolnok: Stefan Mitrovic 5, Denes Varga 5, Daniel Varga 3, Marton Toth 2, Norbert Madaras, Milan Aleksic.

AN Brescia (ITA) – Pro Recco (ITA) 5-6 (1-2, 0-1, 3-0, 1-3)

Brescia: Christian Presciutti, Valerio Rizzo, Alessandro Nora, Nicholas Presciutti, Michaël Bodegas.

Pro Recco: Aleksandar Ivovic 4, Dusko Pijetlovic, Filip Filipovic.