Ziua a inceput la Pireu, acolo unde campioana Barceloneta a obtinut prima victorie in grupe in fata grecilor de la Olympiakos, scor 7-9. Spaniolii au dominat prima jumatate in special sfertul al doilea, la pauza mare avand un avantaj de patru goluri (1-5). Albert Español (3 goluri) a fost omul care a marcat cel mai mult pentru Barceloneta, care a trecut pe locul 5 in clasament.

La Kragujevac, Radnicki a invins la limita pe Eger, cu 12 la 11, si s-a apropiat la un punct de campioana Ungariei, care se afla pe pozitia a doua (care ofera calificarea la Final Six), cu 7 puncte. Condusa la jumatatea meciului cu un gol (6-7), vicecampioana Serbiei a reusit o repriza a treia excelenta, in care au punctat de cinci ori si au primit un singur gol. Oaspetii nu au cedat insa si s-au apropiat in ultimul sfert la un singur gol de Radnicki.

Liderul grupei, Pro Recco a ramas neinvinsa si dupa confruntarea cu rivalii de la Brescia, de care a trecut cu 8-5.

Primorje a castigat pentru a doua oara intr-o saptamana confruntarea cu rivalii de la Jug. Dupa ce saptamana trecuta s-au impus in Liga Regionala cu 12-9, jucatorii lui Ivan Asic au castigat la Rijeka cu 10 la 5, dupa un meci dominat de la un capat la altul. Cosmin Radu a fost printre cei mai buni oameni ai gazdelor, capitanul echipei nationale inscriind doua goluri in poarta celor de la Jug. Dupa acest succes, Primorje a adunat 12 puncte si s-a instalat pe primul loc in clasament, la egalitate cu formatia din Dubrovnik. Surpriza grupei B s-a inregistrat la Berlin, acolo unde Spandau a invins pe Partizan cu 8-6. Sarbul Mateo Cuk a fost cel mai bun marcator al gazdelor cu 4 reusite. In Ungaria, Szolnok a primit vizita celor de la Galatasaray. Campioana Turciei a condus la pauza mare cu un gol (6-7), dar gazdele si-au zdrobit adversarii in sfertul al treilea in care au marcat de 7 ori si au primit un singur gol. Stefan Mitrovic a fost cel mai bun marcator al meciului cu cinci goluri marcate 5. La jumatatea drumului spre Final Six, lucrurile in grupa B par lamurite, podiumul fiind ocupat de Primorje, Jug si Szolnok.

Champions League 2014-2015

Preliminary round

Runda a 5-a

Miercuri, 11 februarie:

Olympiacos Pireu (GRE) – C.N. Atletic-Barceloneta (ESP) 7-9 (1-2, 0-3, 3-3, 3-1)

Olympiacos: Angelos Vlachopoulos 2, Georgios Ntoskas 2, Blai Mallarach 2, Alexandros Gounas.

Barceloneta: Albert Español 3, Felipe Perrone, Bernardo Oneto, Marc Minguell, Gonzalo Echenique, Nemanja Ubovic, Gonzalo Lopez-Escribano.

VK Radnicki Kragujevac (SRB) –  ZF-Eger (HUN) 12-11 (3-3, 3-4, 5-1, 1-3)

Radnicki: Nikola Dedovic 4, Marko Cuk 4, Ivan Basara 2, Srdjan Vuksanovic, Marko Petkovic.

Eger: Norbert Hosnyanszky 4, Marton Szivos 2, Balazs Harai 2, Peter Biros, Milos Cuk, Balazs Erdelyi.

Primorje EB Rijeka (CRO) – Jug CO Dubrovnik (CRO) 10-5 (5-1, 3-2, 1-1, 1-1)

Primorje: Sandro Sukno 3, Cosmin Radu 2, Xavi Garcia 2, Ivan Krapic, Petar Muslim, Marko Elez.

Jug: Miho Boskovic, Nikola Janovic, Marko Ivankovic, Andro Buslje, Paulo Obradovic.

Wasserfreunde Spandau Berlin (GER) –  Partizan Raiffeisen Belgrade (SRB) 8-6 (1-2, 3-1, 2-2, 2-1)

Spandau: Mateo Cuk 4, Martin Famera 2, Erik Miers, Moritz Oeler.

Partizan: Ognjen Stojanovic 2, Dusan Mandic, Nemanja Vico, Gavril Subotic, Djordje Tanaskovic.

Szolnoki VSK (HUN) – Galatasaray Istanbul (TUR) 15-11 (3-2, 3-5, 7-1, 2-3)

Szolnok: Stefan Mitrovic 5, Zivko Gocic 3, Milan Aleksic 2, Denes Varga 2, Gabor Kis 2, Marton Vamos.

Galatasaray: Vjekoslav Paskovic 4, Mladjan Janovic 2, Slobodan Nikic 2, Nikola Vukcevic, Mihajlo Korolija, Srdjan Aksentijevic.

Pro Recco (ITA) – AN Brescia (ITA) 8-5 (2-2, 2-1, 2-1, 2-1)

Pro Recco: Massimo Giacoppo 2, Filip Filipovic 2, Francesco di Fulvio, Maro Jokovic, Matteo Aicardi, Niccolo Gitto.

Brescia: Christian Presciutti, Federico Pagani, Guillermo Molina, Valerio Rizzo, Deni Fiorentini.