Terrassa a obtinut o victorie importanta in runda a 9-a din Spania. Condusa de Sergi Mora, liderul clasamentului golgheterilor, care a marcat 4 goluri in partida de sambata, Terrassa s-a impus la Madrid in fata celor de la Real Canoe cu 13 la 11. Cu aceasta victorie Terrassa se mentine pe locul doi in ierarhie cu 23 de puncte. La un punct in fata se afla campioana en-titre, Barceloneta care a trecut fara probleme de Navarra, cu 18 la 8. Ocupanta locului trei, Mediterrani a primit vizita celor de la Catalunya, care inainte de ultimul sfert conduceau cu un gol pe tabela de marcaj (5-6). Mediterrani a intors rezultatul in ultima reprizasi s-a impus cu 9-7. Tot in etapa a 9-a, Sant Andreu a castigat la limita in deplasare la Mataro Quadis, scor 9-10, in timp ce  Sabadell nu a facut pasi gresiti in deplasarea de la Poble Nou unde a castigat cu 13 la 10.