Meciul a fost echilibrat inca de la inceput, cele doua echipe fiind pe rand la conducere pe tabela de marcaj. A fost 2-2 la finalul primului sfert iar jocul a continuat in aceeasi nota si in a doua repriza. Cu aproape doua minute inainte de pauza mare, Romania s-a desprins la doua goluri de olandezi (4-6) prin reusitele lui Vatrai si I. Szabo, dar adversarii au revenit si au egalat, la jumatatea meciului scorul fiind 6-6. La reluarea jocului olandezii au punctat de doua ori consecutiv si au avut 8-6. Au urmat 9 minute dominate de tricolorii care s-au aparat foarte bine si au inscris patru goluri consecutive prin Bota, Fulea si Vatrai (dubla). Tricolorii nu au gestionat insa si finalul meciului: au ratat doua situatii de om in plus in timp ce olandezii au fructificat superioritatile numerice pe care le-au avut si au egalat cand mai erau 13 secunde de joc. S-a incheiat 10-10, rezultat care ii trimite pe tricolori pe locul 3 in grupa C. Asta inseamna ca pentru intrare in sferturi, Romania va intalni un adversar mult mai greu, pe Italia (ocupanta locului 2 in grupa A). Partida este programata miercuri, 13 septembrie, de la ora 15.30.

Olanda – Romania  10-10 (2-2, 4-4, 2-1, 2-3)

Olanda: Aarts Frank, Gbadamassi Mama Radji Bilal 2, Smelt Mika,  Burg Sam van den 5, Scherrenburg  Tarik 1, Visser Mark,  De Mey Tim,  Geestman Tom 1, Bersselaar Bram van de, Weerd Tom de 1,  Gent Niek Van, Ruiten Stan van, Nijhuis Saake.

Romania: Tudor Popescu, Vikotr Kovats, Bogan Remes, Albert Vatrai 4, Istvan Szabo 2, Andrei Draghici, Tudor Fulea 3, David Bota 1, Antonio Alexandrescu, Vlad Georgescu, Cristian Dobre, Alex Albu, Raul Gavris. Antrenor Edward Andrei

Superioritati numerice: Olanda 5/11 si Romania 4/13

Penalty-uri: Olanda 3/4