Campioana României a început bine partida cu Sabadell şi a condus cu 3-1 după primul sfert, însă în al doilea sfert vicecampioana Spaniei a înscris trei goluri consecutive şi a intrat cu un gol în avantaj la pauza mare (3-4). Francesco Iudean a marcat singurul gol din sfertul al treilea al partidei şi a egalat la 4, și tot Steaua a marcat prima în ultima repriză prin Vlad Georgescu (5-4). Ibericii au întors însă rezultatul pe tabela de marcaj prin dubla lui Blai Mallarch care a stabilit scorul final (5-6).

Pentru Steaua au înscris Vlad Georgescu 2 goluri, Francesco Iudean 2 şi Nicolae Oanţă. Golurile oaspeţilor au fost semnate de Alberto Barroso Macarro (3) şi Blai Mallarch Guell (3).

Steaua a mai jucat în acest sezon cu vicecampioana Spaniei, în grupele Ligii Campionilor: a pierdut ambele jocuri din grupe, cu 8-11 şi 6-13.

Manşa secundă va avea loc pe 27 aprilie, la Sabadell.