Romania nu a reusit sa treaca de Italia in meciul pentru sferturile de finala de la Campionatul European de Juniori U19, ce se desfasoara la Alphen (Olanda) si rateaza astfel si calificarea la Mondialele U20 din 2017.

In urmatorul meci, de clasament, pentru locurile 9-12, tricolorii mici au parte de un alt adversar dificil. Echipa noastra va intalni de la ora 12.00 (ora locala) reprezentativa Muntenegrului

In ceea ce priveste meciul de astazi, a fost un joc fara istoric dominat de Italia, care a fructificat majoritatea situatiilor de om in plus ( 9 din 11). Adversarii tricolorilor s-au desprins inca din prima repriza in care au punctat de 5 ori si au primit un singur gol.

Italia – Romania  16-6  (5-1, 2-2, 3-2,  6-1)

Italia: Pellegrini, Manzi 4, Cannella 4, Mezzarobba 1, Panerai 1, Di Martire 2, Guerrato, Campopiano 3, Maccioni 1, Mauro, Piombo, Guidi, De Michelis. Antrenor. Pesci

Romania: Tudor Popescu, Vikotr Kovats, Bogan Remes, Albert Vatrai, Istvan Szabo 1, Andrei Draghici, Tudor Fulea 3, David Bota, Antonio Alexandrescu 1, Vlad Georgescu 1, Cristian Dobre, Alex Albu, Raul Gavris. Antrenor Edward Andrei

Superioritati numerice: Italia 11/9, Romania 7/1