Romania a castigat turneul International Mithat Hantal, dupa ce in ultimul meci de la Istanbul a trecut de reprezentativa tarii gazda, Turcia, cu 10 la 6. O victorie normala pentru tricolori care au dominat jocul de la un capat la altul. Dupa doua reprize au condus cu 5 la 2, inainte de ultima repriza diferenta fiind de 6 goluri (9-3). Gazdele au mai redus din handicap in ultimul sfert, in care s-au impus cu 3 la 1. Scor final: 10-6 pentru Romania care a obtinut a treia victorie din turneu. In primul meci, disputat vineri, echipa antrenata de Dejan Stanojevic a invins Franta cu 11 la 10, iar sambata a castigat in fata Belarusului cu 16-7.

Tricolorii revin astazi in tara si vor continua pregatirea pentru primul meci oficial din 2014, cel cu Rusia, contând pentru runda a 4-a a grupei A din Liga Mondială. Partida este programată marți, 11 februarie, de la ora 20.00, la bazinul Steaua, din București. În jocul tur, pe 12 noiembrie 2013,  la Cehov, poloiştii ruşi au câştigat cu 15-5.

După meciul din Liga Mondială, tricolorii vor continua antrenamentele in vederea jocului  cu Marea Britanie, din barajul de calificare la turneul final al Campionatului European.Partida cu naționala antrenată de Andrei Iosep se va disputa sâmbătă, 15 februarie, de la ora 13.30, la bazinul Steaua din Capitală. Returul se va juca la Sunderland, pe 1 martie, 2014, în timp ce la data de 11 martie se va disputa, la Bucuresti, meciul cu Serbia, din Liga Mondială.