Prima care a facut pasul in finala a fost Plebiscito Padova (Italia) care a invins  in penultimul act pe Vougliameni (Grecia) cu 9 la 8. Echipa lui Stefano Posterivo  a inceput foarte bine partida si a intrat cu un avantaj de doua goluri la prima pauza (4-2), diferenta pastrandu-se si la jumatatea meciului (5-3). Grecoaicele au reusit sa revina in joc in sfertul al treilea egaland situatia pe tabela de marcaj (7-7), dar formatia din Padova a controlat ultima repriza impunandu-se la limita, dupa ce Vougliameni a ratat ultimul atac.

In a doua semifinala, Mediterranea, gazda turneului, a trecut la limita de reprezentanta Ungariei, Szentes. Italiencele au luat un avans de doua goluri inca din primele 8 minute de joc (3-5) si a reusit sa controleze jocul pana la final. Echipa antrenata de Laszlo Toth a echilibrat partida in urmatoarele reprize dar nu a mai putut sa si egaleze pe tabela de marcaj.