Componenții echipei naționale au fost încurajați astazi de Mihai Covaliu, presedintele Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, și George Boroi, secretarul general al COSR, înaintea plecării la turneul de calificare pentru Jocurile Olimpice Tokyo 2020.

Tricolorii vor debuta la Rotterdam în 14 februarie, cu Croaţia, campioană olimpică în 2012 şi vicecampioană olimpică în 2016.

Din echipa României fac parte jucătorii: Cosmin Radu (căpitan/Mladost Zagreb), Marius Ţic, Tudor Fulea, Andrei Prioteasa, Vlad Dragomirescu, Alexandru Ghiban, Levente Vancsik, Victor Antipa (Steaua), Bogdan Remeş, Vlad Georgescu, Ferenc Czenk, Alexandru-Albert Vătrai (CSM Oradea) Şerban Abrudan (Crisul Oradea) David Bota (Dinamo) si Robert Gergelyfi (ASC Duisburg). Antrenori sunt Athanasios Kechagias – principal si Vergos Panagiotis – secund.

Turneul Preolimpic – Rotterdam (14 – 21 februarie, 2021)

Grupa A: Grecia, Muntenegru, Brazilia, Canada, Georgia, Turcia;

Grupa B: Croaţia, Germania, Rusia, România, Olanda, Franţa.

Programul meciurilor

Faza grupelor

Grupa A

Ziua 1, 14 februarie
ora 13.00 Georgia – Grecia
ora 14.30 Canada – Brazilia
ora 17.30 Turcia  – Muntenegru

Ziua a 2-a, 15 februarie
ora 16.00 Grecia – Brazilia
ora 17.30 Muntenegru – Canada
ora 20.30 Georgia – Turcia

Ziua a 3-a, 16 februarie
ora 13.00 Brazilia – Muntenegru
ora 14.30 Turcia – Grecia
ora 16.00 Canada – Georgia

Ziua a 4-a, 17 februarie 
ora 16.00 Grecia – Muntenegru
ora 17.30 Georgia – Brazilia
ora 20.30 Turcia – Canada

Ziua a 5-a, 18 februarie 
ora 13.00 Muntenegru – Georgia
ora 14.30 Canada – Grecia
ora 16.00 Brazilia – Turcia

Grupa B

Ziua 1, 14 februarie
ora 16.00 Olanda – Germania
ora 19.00 Croatia – Romania
ora 20.30 Franta – Rusia

Ziua a 2-a, 15 februarie
ora 13.00 Romania – Rusia
ora 14.30 Germania – Franta
ora 19.00 Croatia – Olanda

Ziua a 3-a, 16 februarie
ora 17.30 Rusia – Germania
ora 19.00 Olanda – Romania
ora 20.30 Franta – Croatia

Ziua a 4-a, 17 februarie 
ora 13.00 Romania – Germania
ora 14.30 Croatia – Rusia
ora 19.00 Olanda – Franta

Ziua a 5-a, 18 februarie 
ora 17.30 Franta – Romania
ora 19.00 Rusia – Olanda
ora 20.30 Croatia – Germania

Sferturi de finala,19 februarie

ora 14.00 Meci QF1: 1A – 4B
ora 16.00 Meci QF2: 2A – 3B
ora 18.00 Meci QF3: 3A – 2B
ora 20.00 Meci QF4: 4A – 1B

Semifinale, 20 februarie

Meciurile de clasament locurile 5 – 8
ora 14.00 Invinsa QF1 – Invinsa QF3
ora 16.00 invinsa QF2 – Invinsa QF4

Meciurile de clasament locurile 1-4
ora 18.00 Invingatoare QF1 – Invingatoare QF3
ora 20.00 Invingatoare QF2 – Invingatoare QF4

Finalele, 21 februarie

ora 12.00 Finala pentru locul 7
ora 14.00 Finala pentru locul 5
ora 16.00 Finala pentru locul 3
ora 18.00 Finala

(Orele de disputare sunt cele locale. Programul meciurilor poate suferi modificari)

La Tokyo vor merge primele trei clasate de la Rotterdam.

Echipele calificate deja la Jocurile Olimpice de la Tokyo: Serbia (castigatoarea Ligii Mondiale 2019), Italia, Spania (finalistele Campionatului Mondial din 2019), SUA (castigatoarea Jocurilor Pan Americane 2019), Ungaria (Campioana Europeana 2020), Kazakhstan (castigatoarea Jocurilor Asiatice 2018), Australia (reprezentanta Oceania), Africa de Sud (reprezentanta Africa) si reprezentativa tarii organizatoare Japonia.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here