Participa 12 echipe impartite in doua grupe

Grupa A: Grecia, Muntenegru, Brazilia, Canada, Georgia, Turcia.
Grupa B: Croatia, Germania, Rusia, Romania, Olanda, Franta.

Toate echipele se afla in faza finala a pregatirilor. Tricolorii sunt in aceste zile in Georgia unde au programata o pregatire comuna cu reprezentativa pregatita de Dejan Stanojevic.

Canada, una dintre cele doua tari non-europene care va participa la turneu, se afla de saptamana trecuta in Europa. Canadienii se pregatesc la Genoa cu puternica formatie italiana, Pro Recco.

Muntenegru va organiza la sfarsitul lunii ianuarie (27-29 ianuarie) un turneu la Podgorica, la care vor mai fi prezente Serbia si SUA.

Una dintre favoritele la calificare, Croatia, s-a reunit duminica dupa disputarea Cupei Croatiei iar jucatorii se vor antrena o perioada la Rijeka (25 ianuarie – 2 februarie) iar apoi la Zagreb, pana la plecarea spre Rotterdam.

Brazilia si-a incheiat duminica un stagiu de pregatire la Rio de Janeiro si pana la sosirea in Europa isi va continua antrenamentele in Sao Paolo.

Franta se pregateste de astazi la Marsilia pana pe 2 februarie apoi se va muta la Abbeville pana pe 12 februarie.

FINA a publicat recent, pe site-ul oficial, buletinul informativ si programul meciurilor de la Rotterdam

Turneul Preolimpic – Rotterdam

 14 – 21 februarie, 2021

Faza grupelor

Grupa A

Ziua 1, 14 februarie
ora 13.00 Georgia – Grecia
ora 14.30 Canada – Brazilia
ora 17.30 Turcia  – Muntenegru

Ziua a 2-a, 15 februarie
ora 16.00 Grecia – Brazilia
ora 17.30 Muntenegru – Canada
ora 20.30 Georgia – Turcia

Ziua a 3-a, 16 februarie
ora 13.00 Brazilia – Muntenegru
ora 14.30 Turcia – Grecia
ora 16.00 Canada – Georgia

Ziua a 4-a, 17 februarie 
ora 16.00 Grecia – Muntenegru
ora 17.30 Georgia – Brazilia
ora 20.30 Turcia – Canada

Ziua a 5-a, 18 februarie 
ora 13.00 Muntenegru – Georgia
ora 14.30 Canada – Grecia
ora 16.00 Brazilia – Turcia

Grupa B

Ziua 1, 14 februarie
ora 16.00 Olanda – Germania
ora 19.00 Croatia – Romania
ora 20.30 Franta – Rusia

Ziua a 2-a, 15 februarie
ora 13.00 Romania – Rusia
ora 14.30 Germania – Franta
ora 19.00 Croatia – Olanda

Ziua a 3-a, 16 februarie
ora 17.30 Rusia – Germania
ora 19.00 Olanda – Romania
ora 20.30 Franta – Croatia

Ziua a 4-a, 17 februarie 
ora 13.00 Romania – Germania
ora 14.30 Croatia – Rusia
ora 19.00 Olanda – Franta

Ziua a 5-a, 18 februarie 
ora 17.30 Franta – Romania
ora 19.00 Rusia – Olanda
ora 20.30 Croatia – Germania

Sferturi de finala,19 februarie

ora 14.00 Meci QF1: 1A – 4B
ora 16.00 Meci QF2: 2A – 3B
ora 18.00 Meci QF3: 3A – 2B
ora 20.00 Meci QF4: 4A – 1B

Semifinale, 20 februarie

Meciurile de clasament locurile 5 – 8
ora 14.00 Invinsa QF1 – Invinsa QF3
ora 16.00 invinsa QF2 – Invinsa QF4

Meciurile de clasament locurile 1-4
ora 18.00 Invingatoare QF1 – Invingatoare QF3
ora 20.00 Invingatoare QF2 – Invingatoare QF4

Finalele, 21 februarie

ora 12.00 Finala pentru locul 7
ora 14.00 Finala pentru locul 5
ora 16.00 Finala pentru locul 3
ora 18.00 Finala

(Orele de disputare sunt cele locale. Programul meciurilor poate suferi modificari)

Echipele calificate deja la Jocurile Olimpice de la Tokyo: Serbia (castigatoarea Ligii Mondiale 2019), Italia, Spania (finalistele Campionatului Mondial din 2019), SUA (castigatoarea Jocurilor Pan Americane 2019), Ungaria (Campioana Europeana 2020), Kazakhstan (castigatoarea Jocurilor Asiatice 2018), Australia (reprezentanta Oceania), Africa de Sud (reprezentanta Africa) si reprezentativa tarii organizatoare Japonia.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here