Echipa la care evolueaza centrul roman, Mladost Zagreb, a invins in finala competitiei, care s-a jucat la Rijeka, pe rivala Jug Dubrovnik cu 15-13.

Mladost a ajuns astfel la 10 trofee, insa Jug detine recordul cu 14 Cupe castigate.

Finala a avut parte de un joc disputat cu răsturnari de scor. Startul partidei a apartinut celor de la Mladost care dupa primele 7 minute de joc au condus cu 4 la 3.  Jug a egalat la prima posesie prin Papanastasiou in timp ce Hrvoje Benić a punctat pentru 5 la 5. Formatia din Zagreb a reusit s-a desprins la doua goluri pe tabela de marcaj prin reusitele lui Josip Vrlić si Konstantin Kharkov (7-5), moment din care Jug a preluat controlul jocului. A egalat la 7, apoi a trecut la conducere dupa golurile lui Loren Fatovic si Filip Kržić. Jucatorii lui Vjeko Kobešćak s-au desprins chiar la trei goluri de adversari la inceputul sfertului al treilea (10-7) dar Mladost a revenit in joc si s-a apropiat la un gol de adversari inainte de ultima parte a meciului  (11-10).

La startul reprizei a 4-a, Lovre Milos a inscris pentru 11-11, Jug a replicat prin capitanul Xavi Garcia apoi a urmat o serie de trei goluri pentru Mladost care, cu 2:09 minute inainte de final a ajuns sa conduca cu 14 – 12.

Dupa cateva actiuni ratate de ambele parti, Hrvoje Benic a adus-o pe Jug la un gol de adversari dar rusul Konstantin Kharkov a punctat din nou cand mai erau 55 secunde de joc, (15-13), stabiling si scorul final al partidei.

De altfel, Kharkov a fost cel mai bun marcator de la invingatori cu 7 reusite, de partea cealalta Loren Fatovic inscriind trei goluri pentru Jug.

Unul dintre protagonistii meciului a fost Jerko Jurlina, al doilea portar al lui Mladost, care l-a înlocuit pe Ivan Marcelic înainte de a doua repriză. Jurlina a reusit sa pareze 10 suturi în a doua jumatate a intalnirii.