Terrassa a reusit sa plece cu toate punctele din piscina Nova Escullera dupa victoria la limita, scor 8-9, in fata celor de la CN Barcelona. Cu 3’20 inainte de fluierul final, gazdele au condus cu un gol pe tabela de marcaj (8-7), Terrassa reusind sa intoarca rezultatul prin golurile marcate de Sergi Mora și Ruben de Lera.

Nici campioana CN Atletic Barceloneta nu a avut parte de un joc usor in meciul de acasa cu CN Mataro Quadis (8-6). La jumatatea intalnirii oaspetii conduceau cu un gol pe tabela de marcaj (3-4), gazdele reusind sa egaleze pina la ultima pauza (6-6). Evolutia din ultima repriza i-a adus victoria Barcelonetei, care a punctat de doua ori prin Fran Fernández  si Gonzalo López-Escribano  fara sa primeasca gol.

Tot in etapa a 14-a, Mediterrani a cedat pe teren propriu confruntarea cu Poble Nou (5-8) si ramane cu 28 de puncte la sase pasi de locul doi. Într-un alt meci CN Catalunya a reusit sa treaca de CN Sant Andreu cu 11-7. Jocul a fost echilibrat pina la pauza mare, gazdele reusind sa se desprinda in sfertul al treilea in care au punctat de patru ori si nu au primit niciun gol.

Partida dintre Navarra si Real Canoe Isostar a fost suspendata din cauza furtunii care a afectat zona Pamplona