Campioana Ungariei nu trece deloc printr-o perioadă bună. Deși neînvinsă în campionat, Eger a rămas fără antrenorul Gyorgy Gerendas, schimbat de către conducerea clubului in urma eșecului usturător din fața lui Primorje, în Liga Campionilor. Croații au câștigat cu 20 la 7 rezultat care i-a fost fatal tehnicianului, care a fost înlocuit de Norbert Dabrowski. De acest moment a profitat Szolnok, care a administrat campioanei, prima înfrângere din data de 15 decembrie 2012. In etapa a 17-a din Ungaria, formația antrenata de Istvan Kovacs s-a impus cu 8 la 6 , si a întrerupt astfel o serie impresionantă de 40 de meciuri fără înfrângere a echipei Eger.

Szolnok a avut un început foarte bun de meci. Golurile marcate de internaționalii Marton Vamos, Norbert Hosnyanszky, și sârbul  Milan Aleksic, au stabilit scorul după prima repriză. Eger a reușit însă să se apropie până la la pauza mare la un singur gol de adversari (4-3) . Partea a doua a meciului a fost asemănătoare cu prima jumătate.Szolnok a dominat sfertul trei, in timp ce Eger a încercat în ultima parte să întoarcă rezultatul. Kevin Graham a înscris pentru 7-6 dar centrul Gabor Kis a reusit să mai puncteze o dată pentru gazde dublînd avantajul pe tabela de marcaj.  Rezultat final 8 la 6 pentru Szolnok care s-a apropiat astfel la un punct de liderul campionatului.

În aceeași etapă, Debrecen, formația la care evoluează internaționalul Andrei Bușilă, a fost învinsă în deplasare de Szeged cu 12 la 9 și a cîzut pe locul 7 în clasament.la două puncte în spatele celor de la  BVSC. Echipa antrenată de Tamas Varga a început foarte bine jocul și a condus la prima pauză cu 3 la 2. Până la jumătatea meciului gazdele au egalat situația pe tabela de marcaj (5-5), iar din a doua parte a meciului au trecut la conducerea jocului. La finalul sfertului trei Szeged conducea cu 9 la 8 reusind să mărească avantajul în ultima parte, cu încă două goluri.