Steaua a castigat primul meci din dubla cu Sportul programata in etapa a treia a Superligii Naționale, cu 12-8. Studentii au dat o replica buna in primul sfert in care au condus de doua ori prin golurile stranierilor Rurua (0-1) si Balakirev (1-2), insa gazdele au intors scorul in favoarea lor pana la prima pauza (3-2). Echipa lui Andrei Iosep a dominat a doua repriza, in care oaspetii au ramas fara antrenorul Aurelian Georgescu si portarul Razvan Moraru, punctand de trei ori fara sa primeasca gol. A fost 6-2 la pauza mare, diferenta care s-a inregistrat si la finalul intalnirii. Partida revansa se va disputa sâmbătă, cu începere de la ora 12:00, tot in bazinul „Steaua” din Complexul Sportiv Ghencea.

Singura reprezentanta a tarii noastre ramasa in cupele europene, CSM Digi Oradea a jucat la Cluj cu Poli impunandu-se cu 16 la 4. Maximilian Costa  si Istvan Szabo au fost cei mai buni marcatori de la oradeni, cu cate 4 goluri inscrise fiecare. Meciul revansa este programat sambata de la ora 10.00, tot la Cluj.

Tot vineri, Rapid a primit vizita celor de la Crisul Oradea. Jucatorii antrenati de Silviu Ceobanu s-au impus cu 12 la 5 intr-un meci in care l-au controlat de la un capat la altul. Meciul doi se va juca sambata de la ora 11.00. Tot sambata este programat prima partida din dubla Dinamo – Amefa Arad. Ora de start 10.30.

SUPERLIGA NATIONALA 2017

Etapa -III-a

4-6.11.2016

Vineri 4 noiembrie

Steaua – Corona Sportul Studentesc 12-8 (3-2, 3-0, 2-1, 4-5)

Steaua: Mihai Dragusin, Djorde Filipovic, Petru Ianc, Albert Vatrai 1, Codrin Cotrau 1, Andrei Busila, Nikola Murisic 4, Buda Andrei, Alexandru Pantazi, Daniel Robu 3, Alexandru Ghiban 1, Dimitri Goanta, Dragos Stoenescu, Adria Delgado 2, Iulian Radoi. Antrenor: Andrei Iosep

Sportul: Razvan Moraru, Octavian Itul, Vlad Georgescu 2, S. Constantinescu, Andrei Draghici 1, Rurua Zurab 1, Adrian Stan, Adrian Vlasceanu 1, Cosmin Georgescu., Nicolae Oanta 1, Nino Blazevic 1, Andrei Balakriev 1, David Dochian, Alex. Georgescu,  Antrenor: Aurelian Georgescu

Arbitrii: Manuel Manea si Ferenc Toth

Superioritati numerice: Steaua 6/2 si Sportul 9/4

Penalty-uri: Steaua 2/1  si  Sportul 1/1

Nota: in repriza a doua antrenorul Aurelian Georgescu (Corona Sportul) a primit cartonasul rosu; in minutul 2 din repriza a doua portarul Sportului, Razvan Moraru a fost eliminat cu drept de inlocuire.

Poli Cluj – CSM Digi Oradea  4-16 (0-7, 0-4, 1-2, 3-3)

Poli Cluj: Vlad Cimpoesu, Apahideanu, Andrei Baras, Pop Gabriel, Gabor Norbert 1, Pop Aron, Corcinschi Denis, Muresan Razvan, Bogdan Oniga, Bogdan Paleacu 3, Kristian Almasi, Miron Bogdan, Antal Norbert, Cristi MunteanSesna Irimes. Antrenor: Adi Dragomir

CSM Oradea: Raul Gavris, Mihnea Gheorghe, Cristian Dobre 1, Nicolae Diaconu, Mihnea Chioveanu 1, Andrei Prioteasa 3, Maximilian Costa 4, Boris Pavlovic, Andrei Cretu, Ramiro Georgescu, Mateja Asanovic, Bogdan Remes 3, Dorin Cretu, Viktor Kovats, Istvan Szabo 4. Cristi Dobre 1,  Antrenor: Kalman Kadar

Arbitrii: MIrcea Mischian si Mihnea Alexandrescu

Rapid – Crisul Oradea 12-5 (4-1, 4-1, 2-1, 2-2)

Rapid: Florin Ene, Ionut Tem, Rob Ditan Thomas, Silviu Patrascu 2, Paul Bordea 2, Cristian Tanase, Alexandru Albu 1, Eduard Lupu, Dan Rujan 3, Dragos Pandelea, Victor Antipa 3, Alexandru Samson 1, Nagy David, Alexandru Crainiceanu, Simion Justin. Antrenor: Silviu Ceobanu

Crisul Oradea: Sergiu Terean, Codila Bogdan, Czenk Ferenc, Ilisie Nichita, Andrei Podina 1, Antonio Dolha 1, Oltean Sebi, Gui Zalan, Daniel Pindis, Alexandru Laza 2, Gergely Laszlo 1, Gabriel Indries, David Bogdan. Antrenor: Ciprian Cimpianu

Arbitrii: Mihai Balanescu si George Serban