Slovacia a dominat turneul de la Tbilisi terminand grupa A cu 3 victorii din trei partide, in timp ce reprezentativa gazdelor a trebuit sa se multumeasca cu pozitia a doua in clasament, cu 6 puncte.

Rusia a castigat grupa B cu 9 puncte, in timp ce Polonia, gazda turneului, a fost a doua cu sase puncte. 

Olanda a incheiat neinvinsa turneul grupei C, pe care l-a gazduit in orasul Utrecht. Olandezii au reusit sa se inpuna in fata Frantei, care a jucat fara capitanul Michaël Bodegas, cu 12-9

Germania a terminat prima in grupa de la Istanbul, cu 9 puncte. Nemtii au depasit astazi reprezentativa gazdelor, cu 15 la 9, Turcia fiind a doua in clasament cu 6 puncte.

Pentru turul al doilea , care se va desfasura in perioada 9-11 octombrie, 2015 va avea loc o noua tragere la sorti, iar echipele participante isi vor pastra punctele castigate in aceasta prima faza a preliminariilor.

2016 European Championships

Belgrad, Serbia

Calificari
Turul 1

Masculin

Grupa A (Tbilisi, Georgia)

Vineri, 6 Februarie
Georgia – Slovacia 10-11
Portugalia – Elvetia 13:7

Sambata, 7 Februarie
Slovacia – Portugalia 15-6 (4-2, 3-1, 4-0, 4-3)
Georgia – Elvetia  21-9 (6-1, 5-2, 4-3, 6-3)

Duminica, 8 Februarie
Elvetia – Slovacia 6-25 (0-6, 2-7, 3-9, 1-3)
Georgia – Portugalia 21-3

Clasament: 1. Slovacia  9 puncte; 2. Georgia 6p, 3. Portugalia  3p, 4. Elvetia 0p

Grupa B (Gorzow, Polonia)

Vineri, 6 Februarie
Ucraina – Israel 9-12 (3- 3, 3-5, 2-3, 1-1)
Polonia –  Rusia 6-16 (1-5, 1-3, 2-5, 2-3)

Sambata, 7 Februarie
Rusia – Ucraina 16-3 (1-1, 5-0, 4-1, 6-1)
Polonia – Israel 12-7 (4-1, 1-4, 4-3, 3-2)

Duminica, 8 Februarie
Rusia – Israel 27-5 (8-0, 5-3, 7-2, 7-0)
Polonia – Ucraina 12-8 (2-2, 4-3, 3-1, 3-2)

Clasament: 1. Rusia  9 puncte; 2. Polonia  6p; 3. Israel 3p; 4. Ucraine 0p

Grupa C (Utrecht, Olanda)

Vineri, 6 Februarie
Olanda – Letonia 52 -0 (15-0,14-0, 9-0, 14-0)
Franta – Malta 21-4 (4-0, 7 -1, 5-2, 5-1)

Sambata, 7 Februarie
Olanda – Malta 19-11 (4-2, 3-4, 8-4, 4-1)
Franta – Letonia 39-0 (8-0, 11-0, 9-0, 11-0)

Duminica, 8 Februarie
Malta – Letonia 36-1
Olanda – Franta 12-9 (7-2, 3-3, 1-2, 1-2)

Clasament:  1. Olanda 9 puncte; 2. Franta 6p; 3. Malta 3 p; 4. Letonia 0p

Grupa D (Istanbul, Turcia)

Vineri, 6 Februarie
Germania –  Lituania 20-2 (5-0, 3-1, 7-0, 5-1)
Turcia – Belarus 9-2 (2-0, 2-0, 3-1, 2-1)

Sambata, 7 Februarie
Turcia – Lituania 14-6 (5-1, 3-0, 3-2, 3-3)
Belarus – Germania 6-17 (0-3, 2-4, 2-4, 2-6)

Duminica, 8 Februarie
Lituania – Belarus 3-11 (1-1, 0-2, 1-1, 1-7)
Turcia – Germania 9-15 (2-3, 4-3, 2-4, 1-5)

Clasament:  1. Germania  9 puncte; 2. Turcia 6p; 3. Belarus 3p; 4. Lituania 0p

Feminin

Grupa A (Longwy, Franta)

Vineri, 6 Februarie
Portugalia – Turcia 14-7 (4-1, 3-2, 2-3, 5-1)
Franta – Elvetia 34-3 (9-1, 11-2, 6-0, 8-0)

Sambata, 7 Februarie
Elvetia – Turcia 5-24 (0-5, 0-7, 2-5, 3-7)
Franta – Portugalia 18-7 (2-2, 6-0, 4-3, 6-2)

Duminica, 8 Februarie
Portugalia –  Elvetia 27-4 (4-2, 9-2, 7-0, 7-0)
Franta- Turcia 17-3 (4-1, 3-2, 4-0, 6-0)

Clasament: 1. Franta 9 puncte; 2. Portugalia 6p; 3. Turcia 3p; 4. Elvetia 0p

Grupa B (Zagreb, Croatia)

Vineri, 6 Februarie
Croatia – Grecia 5-13 (0-3, 1-3, 3-5, 1-2)
Israel – Germania 6-20 (0-3, 2-5, 2-5, 2-7)

Sambata, 7 Februarie
Croatia –  Israel 12-7 (2-1, 2-3, 3-1, 5-2)
Germania – Grecia 3-16 (1-6, 0-4, 2-5, 0-1)

Duminica, 8 Februarie
Grecia –  Israel 25-2 (5-2, 3-0, 9-0, 8-0)
Croatia – Germania  6-11 (1-3, 3-6, 0-0, 2-2)

Clasament: 1. Grecia 9 puncte; 2. Germania 6p; 3. Croatia 3p; 4. Israel 0p

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here