Tricolorii au inceput bine intalnirea cu Georgia (care a avut in apa 4 jucatori naturalizati din Croatia si Muntenegru) si a condus dupa primele opt minute cu 2 la 0, prin reusitele lui Negrean si Chioveanu. In sfertul al doilea jocul insa nu a mai continuat la fel de bine. Echipa noastra s-a vazut egalata si chiar condusa de adversari. Tricolorii au preluat din nou conducerea dupa o dubla a lui Nicolae Diaconu, dar tot Georgia a fost cea care a intrat la pauza mare in avantaj (5-4). Romania a egalat la inceputul sfertului al treilea si echilibrul s-a pastrat timp de 5 minute, dupa care Jelaca si Elez au dus scorul al 8 -6 pentru Georgia inainte de ultima repriza. La reluarea jocului, Diaconu si Cosmin Radu au inscris pentru 8 la 8, georgienii au mai punctat o data prin Nikoleishvili iar Negrean a egalat la 9. Adversarii au mai punctat insa o data prin Khvedeliani cu 1’08”  inainte de final. Tricolorii au reusit sa evite infringerea gratie reusitei lui Alexandru Matei. Inainte de startul meciului s-a tinut un minut de reculegere in memoria fostului presedinte al Federatiei Romane de Polo, Tolea Grintescu. Pentru tricolori a fost primul joc de verificare dupa patru saptamani de antrenamente intense. Georgia va fi prima adversara a Romaniei in grupa A de la Campionatul European de la Budapesta.

Georgia – Romania 10-10 (0-2, 5-2, 3-2, 2-4)

Georgia: Zurab Chumburidze, Beka Kavtaradze, Damir Tsrepulia 1, Marko Elez 3, Alexander Rusishvili, Marko Jelaca 2, George Khvedeliani 2, Mikheil Baghaturia, Zurab Rurua 1, Konstantine Gegelashvili, Tato Nikoleishvili 1, Marino Franicevic, Beka Kapanadze. Antrenor: Jovan Popović

Romania: Dragos Stoenescu, Cosmin Radu 2, Tiberiu Negrean 3, Nicolae Diaconu 3, Daniel Teohari, Andrei Busila, Alexandru Matei 1, Mihnea Chioveanu 1, Andrei Cretu,Mihnea Gheorghe, Alexandru Ghiban, Alex Popoviciu, Mihai Dragusin, Petru Ianc, Marius Tic. Antrenor: Dejan Stanojevic

Slovacia – Olanda 14:8 (4:2, 3:2, 3:2, 4:2)

Romania va disputa in aceasta dupa-amiaza al doilea meci din cadrul turneului de lka Viena, in compania Olandei. Partida va incepe la ora 16.30 (ora locala)