Dupa ce in aceasta dimineata au incheiat la egalitate 10-10 cu Georgia, poloistii tricolori au invins Olanda, in al doilea meci disputat in cadrul turneului International Cupa Dunarii, ce se desfasoara in premiera la Viena.

Startul meciului nu a fost deloc unul bun pentru jucatorii lui Dejan Stanojevic, care s-au vazut condusi cu 4 la 0 dupa primele 6 minute de joc. Tricolorii au redus din diferenta pina la prima pauza printr-o dubla a lui Alex Popoviciu. Diferenta de doua goluri s-a pastrat si la jumatatea intalnirii, dupa ce in ambele porti s-au inscris cate doua goluri (4-6). Jocul echipei noastre s-a schimbat in bine in partea a doua a meciului. Sfertul al treilea s-a incheiat la egalitate 7-7, dupa ce Andrei Cretu a inscris cu 1’24”  inainte de pauza. In ultima repriza, Cosmin Radu si Tibi Negrean au adus echipa noastra in avantaj cu doua goluri, iar olandezii s-au apropiat s-au apropiat la un gol cand mai erau de jucat 1’43”. Ultimul gol al meciului a fost insa inscris de Alex Popoviciu care a punctat pentru 10 la 8. Romania va intalni maine organizatoarea turneului, Slovacia, in meciul al doilea al sesiunii de dimineata urmand ca dupa-amiaza sa joace pentru clasament.

Romania – Olanda 10:8 (2:4, 2:2, 3:1, 3:1)

Romania: Dragos Stoenescu, Cosmin Radu 2, Tiberiu Negrean 2, Nicolae Diaconu 2, Daniel Teohari, Andrei Busila, Alexandru Matei, Mihnea Chioveanu, Andrei Cretu 1,Mihnea Gheorghe, Alexandru Ghiban, Alex Popoviciu 3, Mihai Dragusin, Petru Ianc, Marius Tic. Antrenor: Dejan Stanojevic

Olanda: Clement Stegman,Yoran Frauenfelder, Jorn Winkelhorst 1, Ruud  van der Horst, Luuk Gielen, Robin Lindhout 2, Jesper Aantjes 1, Sebastiaan van Mil, Van den Bersselaar 1, Roeland Spijker, Jesse  Koopman 1, Lars Reuten 2, Eelco Wagenaar. Antrenor: Van Galen

Slovacia – Georgia 12-13 (4-4, 2-2, 2-3, 4-4)