Ungaria a controlat de la un capat la altul intalnirea de la Miskolc inscriind in fiecare repriza cate cinci goluri. Tricolorii au reusit o singura data sa fie egali pe tabela de marcaj cu echipa antrenata de Tibor Benedek, la inceputul meciului, cind Robert Gergelyfi a marcat pentru 1-1. Ungaria a condus si cu 5 la 1 in primul sfert dar jucatorii antrenati de sarbul Dejan Stanojevic au reusit sa mai puncteze de doua ori inainte de pauza. La reluarea partidei, Nicolae Oanta a adus echipa noastra la un gol in spatele adversarilor insa imediat poloistii unguri au reactionat inscriind trei ori consecutive. Repriza a doua a consemnat si primul gol la echipa nationala a Romaniei marcat de pustiul de 15 ani, Victor Antipa. Raspunsul din tabara maghiara a venit de la un alt stangaci, veteranul Norbert Madaras. 10 la 6 a fost scorul la jumatatea meciului pentru Ungaria. Tanara echipa a Romaniei a fost depasita total in sfertul al treilea. A primit cinci goluri si nu a avut nicio reusita in poarta aparata de Attila Decker. In ultima parte a intalnirii s-au inscris si cele mai multe goluri (9), 4 fiind semnate de tricolori. Cel mai bun marcator al meciului a fost ungurul Balázs Erdélyi, cu 5 goluri. Pentru Romania, Cosmin Radu a marcat de trei goluri.

Ungaria – Romania 20–10 (5–3, 5–3, 5–0, 5–4)

Ungaria: Marton Lévai – Bence Bátori 2, Norbert Madaras 1, Balázs Erdélyi 5, Márton Szivós, Varga Dániel 2, Krisztián Bedő 1. Márton Vámos 3, Norbert Hosnyánszky 2, Angyal Dániel 2, Manhercz Krisztián, 1, Tamás Mezei 1, Decker Attila. Antrenor: Benedek Tibor

Romania: Marius Tic – Cosmin Radu 3, Roland Szabó  1, Catalin Alexa, Nicolae Oanta 1, Robert Gergelyfi 2, Alex Popoviciu, Andrei Prioteasa, Petru Ianc 2, Ion Vranceanu, Victor Antipa 1, Andrei Cretu, Dragos Stoenescu. Antrenor: Dejan Stanojevic

Arbitrii: Christophe Vanhems (FRA) si Petar Abramovic (MNE)

Superioritati numerice: 5/7 si  1/11

Penalty-uri: 1/1 si  1/1

Clasament: 1. Ungaria  6 puncte , 2. Grecia 6, 3. Slovacia 0, 4. Romania 0

Următorul meci al Romaniei în Liga Mondială este programat pe 20 ianuarie, la Bucureşti, cu Slovacia.