Rapid a obtinut o noua victorie clara in fata celor de la Poli Cluj, scor 17-6in cel de-al doilea meci din cadrul rundei a 5-a a Superligii Nationale. La fel ca si in jocul de sambata, echipa lui Silviu Ceobanu a dominat de la un capat la altul intalnirea, la pauza mare diferenta fiind de 9 goluri (11-2). Ionut Tem, Tudor Dobre si Alexandru Samson au fost cei mai buni marcatori de la gazde, toti trei inscriind cate 3 goluri.

Si Amefa Arad a trecut de Crisul Oradea in meciul revansa al rundei a 5-a. Echipa lui Cristi Cosma s-a impus mai clar decat in prima partida, scor 14-8. La jumatatea meciului gazdele au avut un singur gol in fata aversarilor (6-5) iar dupa trei reprize diferenta a fost de doua goluri (9-7). Amefa s-a dezlantuit in ultimele 8 minute de joc in care a punctat de 5 ori si a primit un singur gol. Cele mai multe goluri pentru formatia din Arad le-a marcat Claudiu Grama, dar cel mai bun marcator al meciului a fost oradeanul Antonio Alexandrescu, cu 6 reusite.