Liga Regionala a continuat la finalul saptamanii trecute cu doua noi runde. Duminica s-au jucat meciurile rundei a 6-a. La Dubrovink s-a jucat derby-ul dintre Jug si Primorje, ambele echipe fiind neinvinse in competitie.  Meciul a fost echilibrat in prima jumatate, gazdele avand un avantaj minim la pauza mare (5-4). Jucatorii lui Vjeko Kobešćak au dominat inceputul reprizei a treia inscriind trei goluri consecutive prin care Jug s-a distantat pe tabela de marcaj (8-5). Primorje a raspuns mai tarziu prin Nikola Dedovic, dar gazdele au continuat sa inscrie si s-au distantat la 5 goluri (11-6) cu 4 minute inainte de final. Dedovic a mai inscris inca o data, fiind la al 4-a gol, insa Pavo Markovic si Garcia (3 goluri) au stabilit scorul final: 13-7. Jug a ramas lider solitar dupa 6 etape in timp ce Primorje a cazut pe locul 3 dar mai are un joc mai putin disputat.

Jadran Herceg Novi isi continua evolutia buna obtinand o victorie pe teren propriu in fata celor de la Mladost, scor 11-9. Gazdele au dominat prima jumatate driver’s seat at the main break, only allowing Mladost to trim the deficit to just two goals in the final quarter as the win was already sure. Radnicki a terminat la egalitate meciul de la Split cu Mornar, scor 12-12 iar POSK a obtinut primul succes al sezonului invingand pe Vojvodina cu 13-6.
Vineri s-au disputat meciurile din runda a 5-a, iar cap de afis a fost derby-ul Belgrad-ului. In bazinul Banjica, Partizan a primit vizita celor de la Steaua Rosie Belgrad. Echipa lui Vladimir Vujasinovic a inceput in forta si a condus cu 4-0 dupa primul sfert iar adversarii nu au reusit sa dea o replica pe masura pe parcursul celorlalte trei reprize. Steaua Rosie a inscris doar trei goluri pana la finalul intalnirii, Partizan impunandu-se cu 15-3.

Intr-o reeditare a confruntarii din prima runda a grupelor Champions League, Primorje a invins din nou pe Jadran, la Herceg Novi, cu 16-9. Petar Muslim a fost cel mai bun marcator al meciului cu 4 reusite. Rivala Jug a trecut de asemenea, de Mladost Zagreb cu 15-9. Maro Jokovic a fost marcator de la gazdelor cu 3 goluri. Tot in runda a 5-a, Mornar a dispus de Vojvodina 10-3 iar POSK si Radnicki au terminat la egalitate, scor 7-7.

Liga Regionala
Divizia A1
Runda a 6-a

Duminica, 1 Noiembrie:

OVK POSK (CRO) – Vojvodina Novi Sad (SRB) 13-6 (3-1, 1-1, 3-1, 6-3)

POSK: Ivica Prizmic 4, Ante Corusic 3, Bernardo Reis 2, Lovro Roncevic, Marin Stipic, Ivan Bebic, Marin Delic.
Vojvodina: Boris Siman 2, Marko Trkulja 2, Ivan Gvozdanovic, Marko Porobic.

Mornar BS (CRO) – VK Radnicki Kragujevac (SRB) 12-12 (4-4, 2-2, 1-2, 5-4)

Mornar: Marino Cagalj 5, Antun Goreta 4, Slavko Calic 2, Maroje Gluhaic.
Radnicki: Rade Joksimovic 5, Nino Blazevic 4, Marko Martinic 2, Luka Bosic 2.

Jug CO Dubrovnik (CRO) – Primorje EB Rijeka (CRO) 13-7 (2-2, 3-2, 3-2, 5-1)

Jug: Xavi Garcia 3, Felipe Perrone 3, Luka Loncar 2, Marko Ivankovic 2, Maro Jokovic, Pavo Markovic, Hrvoje Benic.
Primorje: Nikola Dedovic 3, Gonzalo Echenique 2, Damir Buric, Petar Muslim.

Jadran Carine Herceg Novi (MNE) – HAVK Mladost Zagreb (CRO) 11-9 (3-1, 4-2, 3-3, 1-3)
Jadran: Aleksa Ukropina 3, Vlado Popadic 3, Zeljko Kovavic, Stefan Vidovic, Nikola Janovic, Miroslav Randjic, Stefan Pjesivac.
Mladost: Luka Bukic 4, Marko Pavicic 2, Andro Gagulic, Marin Dasic, Ivan Domagoj Zovic.

Runda a 5-a

Vineri, 30 Octombrie:

Jug CO Dubrovnik (CRO) – HAVK Mladost Zagreb (CRO) 15-9 (5-0, 4-2, 4-4, 2-3)
Jug: Maro Jokovic 3, Luka Loncar 2, Marko Ivankovic 2, Felipe Perrone 2, Josip Vrlic 2, Marko Macan, Xavi Garcia, Marko Bautovic, Paulo Obradovic.

Mladost: Andrija Basic 3, Ivan Domagoj Zovic 2, Luka Bukic, Ivan Milakovic, Andro Gagulic, Ivan Zivkovic.

Jadran Carine Herceg Novi (MNE) – Primorje EB Rijeka (CRO) 9-16 (1-4, 1-3, 4-5, 3-4)
Jadran: Vlado Popadic 2, Stefan Pjesivac 2, Aleksa Ukropina, Zeljko Kovacic, Nikola Moskov, Miroslav Randjic, Vladan Spajic.

Primorje: Petar Muslim 4, Ante Vukicevic 3, Ivan Krapic 2, Nikola Dedovic 2, Damir Buric, Antonio Petrovic, Gonzalo Echenique, Miho Boskovic.

Mornar BS (CRO) – Vojvodina Novi Sad (SRB) 10-3 (4-2, 2-0, 2-0, 2-1)
Mornar: Marino Cagalj 2, Antun Goreta 2, Maroje Gluhaic, Luka Lozina, Antonio Buha, Ante Viskovic, Rino Buric, Antonio Duzevic.

Vojvodina: Boris Siman 2, Mirel Catovic.

Partizan Raiffeisen Belgrade (SRB) – Steaua Rosie Belgrad (SRB) 15-3 (4-0, 4-1, 3-1, 4-1)
Partizan: Filip Radojevic 4, Gavril Subotic 3, Marko Manojlovic 2, Radomir Drasovic, Dimitris Tikas, Drasko Gogov, Nikola Jaksic, Danilo Adzic.

Steaua Rosie: Filip Jankovic, Nikola Radulovic, Veljko Tankosic.

OVK POSK (CRO) –   VK Radnicki Kragujevac (SRB) 7-7 (4-2, 1-1, 0-2, 2-2)
POSK: Ivan Bebic 3, Ante Corusic 2, Marin Stipic, Kresimir Butic.

Radnicki: Aleksa Manic 2, Nino Blazevic, Rade Joksimovic, Marko Martinic, Djordje Lekic, Vukasin Ganic.