Primorje a condus ostilitatile in primul sfert reusind sa intre cu doua goluri avantaj la prima pauza (3-1) au urmat insa 11 minute fara gol pentru formatia lui Ivan Asic care a reusit sa fructifice niciuna dintre ocaziile avute. In schimb Pro Recco a egalat pe tabela de marcaj pana la pauza mare (3-3) si a trecut chiar la conducere la inceputul sfertului al treilea dupa golul lui Pietro Figlioli iar inainte de ultimul sfert conducea cu doua goluri pe Primorje (5-7). Croatii au incercat sa reintre in joc si chiar s-au apropiat la un gol prin reusita lui Muslim insa Recco s-a desprins din nou golul lui Figlioli fiind decisiv in soarta partidei. Formatia din Rijeka a reactionat inca o data prin Sandro Sukno care a inscris cand mai erau 24 de secunde de jucat, timp insuficient pentru a mai reusi si o minune. Recco s-a impus cu 8 la 7 si a cucerit cel de-al 8-lea trofeu de campioana europeana din istoria clubului. Pentru Primorje este a doua medalie de argint dupa cea obtinuta in 2012 la turneul de la Pradea. Va reamintim Barceloneta a cucerit bronzul dupa ce a invins in finala mica pe Jug Dubrovnik cu 14-12. Felipe Perrone a fost desemnat MVP-ul turneului.

Primorje EB Rijeka – Pro Recco 7-8 (3-1, 0-2, 2-4, 2-1)

Primorje: Vican, Buric, Cosmin Radu 1, Krapic, Buljubasic, Sukno 3, Muslim 2, Petrovic, Peros, Elez, Setka 1, J. Garcia, Lazovic. Antrenor. Asic

Pro Recco: Tempesti, Prlainovic, Jokovic 2, Figlioli 2, Giorgetti 1, Pijetlovic 1, Giacoppo, Aicardi, F. Di Fulvio, F. Filipovic, A. Ivovic 2, N. Gitto, Pastorino. Antrenor. Milanovic

Arbitri: Margeta (Slo) si Stavridis (Gre)

Superioritati numerice: Primorje 3/13, Pro Recco 3/11.