Barceloneta a avut un start foarte bun, dominand prima jumatate. Primul sfert l-a inceput cu doua goluri consecutive marcate de Roger Tahull si Felipe Perrone, apoi dupa reusita lui Dusko Pijetlovic, acelasi Perrone a refacut diferenta de doua goluri (3-1). La pauza mare, campioana Spaniei inca a avut  un avantaj de doua goluri (7-5) si parea ca poate sa pastreze ritmul  si in a doua jumatate. Jucatorii lui Igor Milanovic au stat insa calmi si au recuperat treptat din diferenta, ba chiar au echilibrat jocul, condusi in apa de sarbul Filip Filipovic autor a cinci goluri. Victoria a venit dupa un om in plus obtinut cand mai erau 14 secunde de jucat, centrul Dusko Pijetlovic  finalizand cu gol actiunea cu 6 secunde inainte de final. Scor final 12-11 pentru Pro Recco care va juca sambata pentru trofeu cu Primorje Rijeka intr-o reeditare a ultimului act a Euro Ligii din 2012, turneu organizat la Oradea. Atunci Recco s-a impus cu  11-8.