Primorje a castigat la limita in fata lui Jug, scor 9 – 8, primul meci al finalei campionatului Croatiei.

Dupa un prim sfert echilibrat, la finalul caruia formatia din Dubrovnik a avut un gol avans (3-4), Primorje a dominat repriza a doua si a trecut la conducere pe tabela de marcaj la pauza mare (6-5). Gazdele au dominat si sfertul al treilea reusind sa se desprinda la +3 de adversari ( 8 -5), dar Jug a revenit in joc gratie dublei lui Paulo Obradovic, fostul jucator al lui Primorje, si a reusitei lui Macan (8-8). Primorje s-a impus in cele din urma gratie reusitei lui Sandro Sukno, care a marcat golul victoriei cand mai erau doua minute de jucat din meci.

Finala se muta la Dubrovnik pentru meciul doi care se va juca duminica.