Poli Cluj a obtinut primul punct in actualul sezon al campionatului national dupa ce a terminat astazi la egalitate 5 la 5 meciul cu formatia Crisul Oradea. Clujenii au inceput foarte bine intalnirea cu doua goluri inscrise in primul sfert fara sa primeasca vreunul. Rezultatul s-a pastrat si l-a jumatatea meciului, iar la reluarea jocului Tocan a punctat pentru 3 la 0. Tinerii poloisti oradeni au reusit insa o serie de trei goluri prin Draghici, Istvan Szabo si Terec si au incheiat sfertul al treilea la egalitate (3-3). Echilibrul s-a pastrat in ultima repriza. Crisul a preluat conducerea prin golul lui Draghici, Tocan a punctat pentru 4-4, in timp ce Baloga si-a readus echipa in avantaj in minutul 3’42”. 5-4 pentru Poli. Scorul final a fost stabilit cu 7 secunde inainte de fluierul final, cand Istvan Szabo a reusit sa inscrie golul egalizator.

Poli Cluj – Crisul Oradea 5-5 (2-0, 0-0, 1-3, 2-2)

Poli: M. Campean, T. Vincze, T. Dolha, Paul Pojar, S. Dolha, V. Tantau, Baloga 2, Gandrabura,  Sarca,  Oniga, A. Tocan 3, Rujan,  Cimpoiesu, Abrudan. Antrenor: Radu Sabau.

Crisul: Raul Gavris, V. Kovats, Codila Bogdan, Gabor , Istvan Szabo 2,  Cristian Draghici 2, Aron Pop, Cristian Sechei, Cristian Terec 1, Cristian Dobre,  Claudiu Alb, Serban Muresan, Raul Gavris, Laszlo Gherghely. Antrenor: E.Bajenaru

Arbitri: Toth Ferentz si Attila Brosovski

Superioritati numerice: Poli 5/1 si Crisul  5/1