Sabadell a dominat prima jumatate a meciului si a avut la pauza mare un gol avans (4-3), dar grecoaicele sustinute de publicul de acasa au reusit sa revina in joc si au preluat conducerea la finalul sfertului (7-8). Formatia spaniola nu a cedat si in ultima parte a trecut din nou in fata pe tabela de marcaj dupa doua goluri marcate de Jennifer Pareja. Mai erau 5’14 minute de joc, moment din care apararea grecoaicelor a iesit din nou la rampa si a oprit toate actiunile adversarelor. In schimb Triantafyllia Manolioudaki si-a readus echipa in avantaj dupa o dubla, ultima reusita fiind inscrisa cu 33 de secunde inainte de finalul partidei din om in plus.

Bronzul a fost castigat de  rusoaicele de la Kinef Kirishi care au invins in finala mica pe reprezentanta Ungariei,  UVSE cu 14 la 12.