Noua competitie internationala. Liga Regionala, care a luat locul Ligii Adriatice,  a pornit la drum. Prima runda nu a produs mari surprize, favoritele precum Primorje,  Jug Dubrovnik, Mladost si Jadran Herceg Novi castigandu-si fara probleme intalnirile.

Capitanul echipei nationale, Cosmin Radu si echipa sa Primorje Rijeka au inceput competitia cu o victorie la scor in fata echipei Jadran Split, cu 16-4. Castigatoare a Ligii Adriatice sezonul trecut, Primorje a dominat clar intalnirea. Dupa doua reprize a condus cu 11-2, iar diferenta de 12 goluri a stabilit-o inainte de ultimele 8 minute de joc (14-2). Cosmin Radu a marcat 4 goluri in aceasta intalnire la fel ca alti doi coechipieri Sandro Sukno si Marko Elez.

Scorul etapei l-a reusit Mladost Zagreb a demolat pe reprezentanta Sloveniei,  AVK Branik pe care a invins-o cu 26-4, primul sfert. In primul sfert vicecampioana Croatiei a inscris nu mai putin de 10 goluri fara sa primeasca vreunul.  Marin Dasic a fost cel mai bun marcator al formatiei din Zagreb, cu 5 reusite.

Gazda in meciul cu Jug, Mornar nu a reusit sa faca fata jocului impus de formatia din Dubrovnik, care a condus ostilitatile inca din primul sfert (1-5). Miho Boskovic a punctat de 5 ori in aceasta intalnire fiind cel mai bun marcator.

POSK a castigat pe teren propriu partida cu muntenegrenii de la Budva, scor 11-8, cele mai multe goluri ale gazdelor fiind marcate de Ivica Prizmic (4) . Jadran Herceg Novi a inceput de asemenea cu dreptul competitia obtininand o victorie clara cu Medvescak 11-4. Singurul rezultat de egalitate s-a inregistrat la Kotor, acolo unde Primorac si  Vojvodina au terminat 6 la 6.

Astazi la Belgrad s-a jucat derby-ul Partizan – Radnicki, vicecampioana Serbiei castigand intalnirea cu 8 la 4

Triglav Regional League

Prima etapa

Sambata, 4 Octombrie

Primorje EB Rijeka (CRO) – Jadran Split (CRO) 16-4 (6-2, 5-0, 3-0, 2-2)

Primorje: Cosmin Radu 4, Sandro Sukno 4, Marko Elez 4, Petar Muslim 2, Nino Mudrazija, Andelo Setka.

Jadran: Antonio Duzevic 3, Duje Buzdovacic.

Mornar BS (CRO) – Jug CO Dubrovnik (CRO) 8-16 (1-5, 4-6, 1-3, 2-2)

Mornar: Marin Ban 2, Marino Cagalj, Maroje Gluhaic, Ante Corusic, Ivan Domagoj Zovic, Rino Buric, Jure Marelja.

Jug: Miho Boskovic 5, Aaron Younger 3, Nikola Janovic 2, Andro Buslje 2, Nicolas Constantin-Bicari 2, Loren Fatovic, Ante Viskovic.

HAVK Mladost Zagreb (CRO) – AVK Branik Maribor (SLO) 26-4 (10-0, 3-1, 5-1, 8-2)

Mladost: Marin Dasic 5, Luka Loncar 3, Ivan Zivkovic 3, Luka Lozina 3, Luka Bukic 2, Ivan Capan 2, Antonio Buha 2, Ante Vukicevic 2, Andrija Basic 2, Domagoj Jajcinovic, Marko Pavicic.

Branik: Ivan Gledec 2, Tino Titlic, Matej Rajsp.

OVK POSK (CRO) –  Budva (MNE) 11-8 (3-3, 3-1, 2-3, 2-1)

POSK scorers: Ivica Prizmic 4, Boris Pavlovic 3, Rene Bezic 2, Lovro Roncevic, Marko Maras.

Budva scorers: Marko Konotar 5, Nikola Markovic, Aleksandar Radanovic, Nikola Murisic.
Jadran Herceg Novi (MNE) – VK Medvescak (CRO) 11-4 (3-1, 3-1, 3-1, 2-1)

Jadran HN: Luka Sekulic 3, Nikola Moskov 2, Bojan Banicevic 2, Jovan Saric, Radovan Latinovic, Boris Zlokovic, Dragan Draskovic, Stefan Pjesivac.

Medvescak: Nikola Samodol 2, Luka Jovanovic, Luka Kolar.

VK Primorac Kotor (MNE) – Vojvodina Novi Sad (SRB) 6-6 (2-2, 2-2, 2-1, 0-1)

Primorac: Djordje Bulatovic 2, Dusan Matkovic, Dimitrije Krijestorac, Janko Krivokapic, Nicolas Saveljic.

Vojvodina: Dusan Vasic 2, Nemanja Matkovic 2, Ivan Gvozdanovic, Marko Trgulja.