Jug Dubrovnik conduce cu 1 la 0 in finala campionatului Croatiei dupa ce a castigat la penalty-uri primul meci cu Mladost, scor 18-16. La finalul timpului regulamentar de joc cele doua echipe s-au aflat la egalitate 13-13.

Gazdele au inceput foarte bine partida si la jumatatea reprizei secunde conduceau cu 7-2. Mladost a revenit in joc si s-a apropiat la trei goluri de adversari pana la pauza mare.  In primele minute de la reluarea jocului, Cosmin Radu a fost eliminat si Jug s-a distantat la 4 goluri. Totusi, echipa din Zagreb nu a cedat si a reusit sa se apropie la un gol pe tabela de marcaj. Luka Bukic a marcat pentru 10-11 cu 65 secunde inainte de ultima pauza. Grecul  Alexandros Papanastasiou a dublat insa avantajul pentru Jug si a stabilit scorul dupa trei reprize (12-10).

La jumatatea ultimului sfert, formatia din Dubrovnik conducea cu 13 la 11, dar oaspetii au reusit sa egaleze cand mai erau 40 de secunde de jucat. Mai intai rusul Konstantin Kharkov a punctat din om in plus (12:13) pentru ca americanul Alex Bowen sa stabileasca scorul la finalul timpului regulamentar de joc.

Au urmat loviturile de departajare iar castigatoarea s-a decis de la prima serie de penalty-uri: Obradovic a inscris pentru Jug, in timp ce executia lui Luka Bukic a fost aparata de portarul Toni Popadic. Apoi, ceilalti jucatori nu au ratat si Jug a inregistrat primul succes in finala.

Campionatul Croatiei

Finala

Meci 1, sambata 18 Iulie

Jug – Mladost 18-16 (5:2, 4:4, 3:4, 1:3; 5:3)

Jug AO: Benic 5, Fatovic 2, Loncar 2, Papanastasiou 2, Garcia 1, Lozina 1

HAVK Mladost: Bowen 3, Bukic 3, Kharkov 3, Lazic 2, Dasic 1, Vrlic 1.

Loviturile de departajare: Obradovic (Jug) 14-13, Bukic (Mladost) – aparat, Papanastasiou (Jug) 15-13, Bowen (Mladost) 15-14, Fatovic (Jug) 16-14, Kharkov (Mladost) 16-15, Benic (Jug) 17-15, Lazic (Mladost) 17-16, Garcia (Jug) 18-16.

Meci 2, miercuri 22 Iulie: Mladost – Jug (18:45)
Meci 3, sambata 25: Jug – Mladost (20:15).