Cosmin Radu lupta cu echipa sa Mladost Zagreb pentru titlul national in Croatia. Formatia din Zagreb intalneste in finala pe Jug Dubrovnik.

Mladost s-a calificat in finala dupa o dubla victorie in fata celor de la Jadran Split (13-12 si 11 -10), in timp ce Jug Dubrovnik a invins de doua ori pe Solaris, ambele victorii fiind la scor. A fost 17 la 6 in primul joc si 16-6 in meciul al doilea.

Finala dintre Jug si Mladost se joaca dupa sistemul cel mai bun din cinci meciuri.  Primul meci se joaca in aceasta seara, la Dubrovnik, de la ora locala 18.45. Partidele 2 si 3 vor avea loc in zilele de 22 si 25 Iulie, iar daca este nevoie celelalte partide sunt programate pentru 29 Iulie si 2 August.

Mladost porneste cu un avantaj moral in fata celor din Dubrovnik dupa ce a castigat atat Cupa Croatiei cat si Liga Regionala in fata lor. Miercuri, echipa lui Cosmin Radu a invins cu 15 la 11 pe Jug, la Dubrovnik, in finala Ligii Regionale, iar anul trecut, in luna noiembrie, a castigat trofeul Cupei Croatiei dupa o victorie in ultimul act cu 16-12.

„Sper sa putem folosi acest ascendent moral si sa il utilizam la maximum, pentru ca e foarte important sa incepi o finala cu o victorie„, a afirmat Cosmin Radu care a ne-a vorbit si despre trofeul castigat miercuri. „Meciul a fost exact cum ne asteptam. Stiam ca o sa fie greu. Jucand la Dubrovnik ne-am pregatit pentru un meci intens. Stiam ca trebuie sa fim de la egal la egal cu ei tot meciul si sa nu ii lasam sa se desprinda. Am inceput chiar mai bine meciul si am condus cu 3 la 2 dupa primul sfert si cat de cat am putut controla meciul. A fost important ca la pauza mare ne-au condus doar cu un singur gol si in felul asta am reusit oarecum sa ii facem sa fie nervosi. Am facut o a treia repriza foarte buna, am castigat-o cu 7 la 2 si practic  acolo meciul a fost rezolvat” a spus centrul nationalei Romaniei.

Jug va incerca sa cucereasca cel de-al 16 sau trofeu (al 5-lea consecutiv), in timp ce Mladost, a castigat de 10 ori titlul national pana acum (ultimul in 2008).