Germania a parut ca nu isi revene dupa esecul suferit in fata Italiei si a avut un meci neaşteptat de greu în faţa unui adversar mai slab. Georgienii au condus cu 3 la 0 in primul sfert gratie reusitelor lui Popovic si Elez (dubla), Mateo Cuk inscriind singurul gol al nemtilor. Echipa pregatita de Weissinger a inceput sa intre in joc in sfertul al doilea si s-a apropiat la un gol de aversari pana la pauza mare (5-6), iar la reluarea partidei a trecut chiar la conducere pe tabela e marcaj cu un gol inscris de Schueler (8-7). Echilibrul s-a rupt in repriza a patra, cand Germania a reusit sa fructifice superioritatile numerice si s-a desprins astfel de Georgia. Mai intii Real si Nossek duc scorul la 10-8, Elez inscrie pentru 10-9, iar Mateo Cuk a inchis tabela cu doua minute inainte de finalul jocului. Germania asteapta acum meciul cu Romania. Cele doua echipe se vor intalni vineri, 15 ianuarie, de la ora 19.45.

Germania

Sesiunea de dimineata a continuat cu doua partide din turneul feminin. Favoritele Spania si Italia au invins categoric pe Franta (21-2) si, respectiv, Germania (22-3). Dupa-amiaza s-a mai jucat partida dintre Serbia si Croatia. Gazdele , sustinute de aproape 2 mii de spectatori, au obtinut un succes important in cursa pentru locul trei din grupa B, scor 8-4.

Grecia a obtinut prima victorie Belgrad. Cum era de asteptat, jucatorii pregatiti de Vlachos au depasit Turcia fata probleme, impunandu-se cu 21 la 6. Grecia a trecut, provizoriu, pe primul loc in clasament, pana la partida din aceasta seara dintre Ungaria si Rusia.

Ungaria a raspuns Greciei cu o victorie in meciul cu Rusia. Startul meciului a fost unul dezastuos. Dupa primele 5 minute jucatorii lui Shagaev conuceau cu 3-0. iar la finalul primului sfert cu 4 -1. Pana la pauza mare ungurii s-au apropiat la un singur dol de adversari (4-5) si au reusit abia in sfertul al treilea sa egaleze pe tabela de marcaj. Ungaria a dominat ultima repriza in care a punctat de 5 ori si a primit un singur gol.