După un prim sfert echilibrat, la finalul caruia oradenii au avut un avantaj de un gol (3-2) , CSM a preluat controlul jocului. La pauza mare a condus cu 8-6, iar în următoarele două reprize, jucatorii lui Dorin Costras s-au distanta de adversari la 5 goluri. Cu aceasta victorie formatia oradeana a terminat pe locul 2 în turneul de la Budapesta, cu 6 puncte. Grupa D a fost castigata de OSC, echipa neînvinsă în cele trei meciuri disputate.

Marti 21 octombrie va avea loc tragerea la sorti a turului trei preliminat din Liga Campionilor. Oradenii vor intalni una din echipele Pro Recco (Italia), Primorje Rijeka (Croatia) sau Radnicki Kragujevac (Serbia).

CSM Digi Oradea – Sintez Kazan 14-9 (3-2,5-4, 3-2, 3-1)

CSM: Gojko Pijetlovic, Marko Avramovic 2, Tiberiu  2, Milos  3, Catalin Alexa, Alex Popoviciu 2, Roland Szabo, Vpjislav Cupic 2, Andrei , Dunca 1,  1, Kalman  1, Dorin Cretu.

Sintez: Dimitry Dudkin, Igor Pliskevich 1, Albert Zinnatullin, Artem Odintsov 1, Zeljko Kovacic, Vlacheslav Zhitnik, Vladislav Timakov, Ivan Nagaev 4, Mikhail Ivankov, Alexey Alenichev Rizhov 1, Dmitri Elizarov 1, Rpman Shepelev, Rudolf Koshkarov.

Arbitrii: Putnikovic Vojin (SRB) si Gomez (ITA)

Superioritati numerice: CSM  7/5 si Sintez  8/3

Penalty-uri: CSM –  si Sintez 1/1